Słyszeliście kiedyś o przepisie na leniwe ruskie? To moje ostatnie odkrycie, które całkowicie zmieniło podejście do ulubionego, polskiego dania! Nic mnie tak nie cieszy jak talerz pełen domowych ruskich pierogów. Z drugiej strony, nic mnie tak nie smuci jak 3 godziny stania przy blacie, zawijania, nakładania, zagniatania no i oczywiście zmywania po wszystkim. Dziś mam dla Was przepis zainspirowany wspaniałą kreatywnością Magdy z bloga skutecznie.tv! Uwielbiam przepisy tej Pani i uważam, że to jeden z najbardziej wartościowych blogów kulinarnych w (nie tylko polskiej) blogosferze. Ten przepis to mistrzostwo świata, pierogi ruskie w kilka chwil, zwłaszcza jeśli macie na podorędziu ziemniaki z wczorajszego obiadu. Oczywiście (jak to ja) pozmieniałam proporcję pod swój smak i przetestowałam też opcję dla bezglutenowców (mąka ziemniaczana w tym przepisie średnio mi podchodzi). Opcja idealna na szybki, bezmięsny obiad, dla miłośników pierogów ruskich pozycja wręcz obowiązkowa!
Leniwe ruskie
Drukuj przepisSkładniki
► ziemniaki [ok. 500 g]
► twaróg (dowolny) [250 g]
► cebula [1 duża lub 2 małe]
► jajko [1 sztuka]
► mąka pszenna lub ryżowa [3 łyżki]
► olej [1 łyżka]
Dodatkowo
► sól [płaska łyżeczka]
► pieprz czarny mielony [1/2 łyżeczki]
Przygotowanie
- Ziemniaki ugotować do miękkości (w mundurkach lub klasycznie obrane i pokrojone).
- Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę razem z twarogiem.
- Cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju (ja pod koniec smażenia lubię ją polać odrobiną wody, aby się skarmelizowała, ale nie jest to konieczne :))
- Do ziemniaków i twarogu dodać cebulkę, jajko, mąkę i przyprawy. Wymieszać wszystkie składniki. Ciasto powinno być mięciutkie i delikatne, ale nie rozpadać się.
- Wyłożyć na blat podsypany mąką, podzielić na 4 części, z każdej uformować wałeczek, delikatnie rozpłaszczyć dłonią i wykroić kopytka/leniwe.
- Kluseczki gotować w osolonym wrzątku przez 2-3 minuty OD WYPŁYNIĘCIA na powierzchnię wody.
- Po ugotowaniu można podać ze smażoną cebulką, kwaśną śmietaną, roztopionym masłem lub przesmażyć na patelni. Idealnie komponują się też z wszelkimi mięsnymi sosami.
3 komentarze
Czy można użyć mąki orkiszowej?
Naprawdę dobre, mięciutkie i delikatne, polecam.
Zrobiłam, właśnie zjedliśmy :) pyszne, na pewno jeszcze nieraz u nas zagoszczą :)