Miękki i wilgotny piernik na ostatnią chwilę (7 składników)
Tradycyjne wigilijne pierniki dojrzewające powinny leżakować kilka tygodni. Jeśli nie wyrobiliśmy się z nastawieniem klasycznego piernika na początku listopada, na święto można upiec puszyste i delikatne ciasto piernikowe pełne korzennych przypraw. Taki jest właśnie ten przepis – jak dla mnie idealny! Robi się naprawdę ekspresowo, jest niesamowicie aromatyczny, a co najważniejsze – wilgotny, miękki, rozpływa się w ustach. Polecam Wam bardzo pieczenie go na świeżo, w przeddzień świąt i schowanie w sprytnym miejscu, bo jest szansa, że zniknie i nie dotrwa do Wigilii
Przekładanie, dekorowanie, dodatki
W przepisie sugeruję, aby pod koniec dodać do ciasta 2 łyżki miodu lub powideł, aby jeszcze bardziej ,,podbić” smak piernika. Jeśli nie macie tych składników lub nie chcecie ich używać – spokojnie, piekłam bez wspomnianych dodatków i nadal był przepyszny. Do masy pod sam koniec można dodać siekane orzechy, bakalie, kandyzowane owoce. Po upieczeniu piernik można przełożyć powidłami czy polać płynną czekoladą. Jeśli decydujecie się jednak na słodkie dodatki, proponuję zmniejszyć ilość cukru w przepisie o przynajmniej 50 g – ciasto samo w sobie jest naprawdę słodkie.
Mieszanie
Wspominam, żeby piernik mieszać tylko rózgą kuchenną i nie używać elektrycznego miksera. Zbyt długo wyrabiane ciasto będzie po prostu twardsze, z kruchego i rozpływającego się w ustach stanie się gumowe. Mieszałabym tylko do połączenia składników, jeśli chcemy uzyskać najbardziej delikatne ciasto.
Przepis inspirowany: Planeta Polska
Miękki i wilgotny piernik na ostatnią chwilę
Drukuj przepisSkładniki
► olej rzepakowy lub inny o neutralnym smaku [110 g / 1/2 szklanki] ► czekolada deserowa (50-70% kakao) [100 g / 1 tabliczka] ► mąka [260 g / 2 szklanki] ► proszek do pieczenia [2 łyżeczki] ► cukier [200 g / 1 szklanka] ► jajko [1 sztuka] ► mleko [250 g / 1 szklanka] Dodatkowo ► przyprawa do piernika [2 łyżki] ► miód lub powidła śliwkowe [2 łyżki] – opcjonalnie, aby dodać nutę smakową
Przygotowanie
- W rondelku rozpuścić czekoladę z olejem i przyprawą do piernika. Przestudzić.
- W dużej misce wymieszać mąkę, cukier i proszek do pieczenia za pomocą rózgi/trzepaczki, aby mąka się napowietrzyła, a proszek równomiernie w niej rozprowadził.
- W miseczce rozkłócić jajko z mlekiem.
- Do miski z mąką wlać płynną czekoladę z olejem oraz mleko z jajkiem. Wymieszać do połączenia składników (polecam mieszać ręcznie, łyżką lub rózgą, bez użycia elektrycznego miksera).
- Pod koniec można dodać miód lub powidła.
- Przelać do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) przez ok. 50 minut, do suchego patyczka.
Notatki
Do masy można dodać bakalie, orzechy, kandyzowaną skórkę cytrusów, inne ulubione dodatki. Jeśli planujemy zrobić polewę lub przekładać piernik powidłami, polecam zmniejszyć ilość cukru w cieście o 50 g.
8 komentarzy
Przepis super- upieczony i sprawdzony, duży plus za prostotę- mieszany krótko łyżką, bez miksera. Warto zrobić na kilka dni przed planowanym jedzeniem (co wprawdzie jest sprzeczne z założeniem „na ostatnią chwilę” ;)), ale im dłużej stoi tym bardziej nabiera soczystości i aromatu (przechowywany w lodówce), choć zaraz po upieczeniu też jest miękki i wilgotny. Wyszedł pyszny również w wersji bezcukrowej (erytrol/malitol/stevia).
Hej, bardzo zaciekawił mnie ten przepis, piernik wygląda rewelacyjne, aż czuję jego zapach :)! Zastanawiam się czy mogę go upiec 2 dni przed świętami? Jak go przechowywać by zachował świeżość? Zawinięty w folię lub w jakimś pojemniku na ciasto?
Coś mi poszło nie tak. Piernik przy krojeniu sypie się i rozwala :(
Być może za bardzo wysuszył się w piekarniku, niestety sprzęty różnią się między sobą :( Ale na kolejny dzień powinien nabrać wilgoci i lepiej się kroić.
Jaki rozmiar keksowki rekomendujesz? :)
Już doczytałam ?
ja jutro piekę piernik:)
Piernik już się piecze- mam nadzieję, że mi wyjdzie :).