Delikatny, pyszny i aromatyczny bigos z młodej kapusty, przepis obowiązkowy w tym sezonie! Niesamowicie prosty do wykonania, szybki i sycący, idealnie pasuje do sezonowych warzyw i młodych ziemniaków.
Bigos z młodej kapusty
Nie wyobrażam sobie lata bez bigosu z młodej kapusty. Przedstawiam Wam przepis mojej Babci, spisany specjalnie dla czytelników :) Co roku nie mogę się doczekać sezonu kapuścianego właśnie ze względu na to danie. Idealnie smakuje z młodymi ziemniaczkami i jajkiem sadzonym, trudno sobie wyobrazić lepszy czerwcowy obiad. Mam nadzieję, że ten prosty przepis skradnie Wasze serca i zagości na stałe w letnim menu ?
Dlaczego warto przygotować ten prosty bigos?
- Sezon na młodą kapustę trwa krótko, warto więc korzystać z jej dobroci!
- Do przygotowania wystarczy tylko 1 patelnia i 1 garnek – dzięki specyficznemu przygotowaniu nie jest konieczne wstępne obgotowywanie kapusty, które może być uciążliwe.
- To przepis bardzo bazowy – można go doprawić wedle życzenia pod swój smak :)
Składniki na bigos z młodej kapusty
Młoda kapusta
Królowa sezonu, czyli młoda kapusta, warto zwrócić uwagę na jej świeżość przy zakupie. Poza opadłymi listkami i przebarwieniami warto zwrócić uwagę na kolor głąba. Kapusta zaczyna szarzeć w miejscu, w którym została odcięta od ziemi, kolor głąba świadczy o jej wieku i świeżości. Im jaśniejszy, tym świeższa kapusta.
Cebula
Do tego przepisu sprawdzi się każdy rodzaj cebuli: żółta, biała cukrowa, różowa, czerwona, szalotka. Jeśli lubimy takie połączenie, poza cebulą można dodać posiekany ząbek świeżego czosnku.
,,Wędzonka”
Tak roboczo nazywam wędzone wędliny dodawane do bigosu. To może być kiełbasa, boczek w kawałku, mięso z wędzonych żeberek etc. Dzięki dodatkowi wędzonki, bigos nabiera wspaniałego aromatu i pięknie komponuje się ze słodkawą kapustą i pomidorową nutą. Ja zwykle używam równych proporcji dobrej, wędzonej kiełbasy i wędzonego boczku.
Sok pomidorowy
Testowałam to danie już w wielu wariantach smakowych i najbardziej przypadło mi do gustu robione z sokiem pomidorowym. Z babcinych notatek wynika, że do bigosu można bez problemu użyć także passaty, a nawet… ketchupu. Przetestujcie różne proporcje i pomidorowe wariacje i wybierzcie taką, która odpowiada Wam najbardziej.
Dodawanie koperku do potraw – siekanie vs. nożyczki
Ciekawą techniką dodawania koperku do dań jest wkrajanie go bezpośrednio do potraw za pomocą nożyczek kuchennych, zamiast siekania na desce. Koperek jest bardzo delikatnym ziołem i podczas intensywnego mechanicznego ,,męczenia” bardzo szybko oddaje swój aromat. Intensywnie siekany na desce, ekspresowo puści soki i cały smak zostanie właśnie na desce do krojenia. Jeśli nigdy nie próbowaliście, polecam przetestować metodę wkrajania koperku nożyczkami – jest mało problematyczna, nie pozostawia bałaganu i dodatkowego zmywania i przyczynia się do bardziej aromatycznego dania.
Jakie akcesoria przydadzą się do przygotowania?
Do przygotowania bigosu przydadzą się:
- Nóż szefa kuchni do krojenia i szatkowania
- Duża patelnia do podsmażenia mięsa, cebuli i kapusty
- Garnek do gotowania bigosu o pojemności ok. 4-5 l
Przechowywanie i mrożenie
Bigos przechowywać w lodówce, pod przykryciem do 3 dni. Nie polecam mrożenia – młoda kapusta jest bardzo delikatna i po rozmrożeniu zmienia niestety swoją konsystencję. Jeśli chcemy zachować bigos na dłużej, polecam zawekować go w słoikach w garnku lub w piekarniku. Jeśli chcemy wydłużyć jego życie do ok. 2 tygodni, bigos można zagotować i taki gorący przełożyć do słoika, aby następnie odwrócić nakrętką do dołu i całkowicie wystudzić. Tak roboczo zawekowany trzymać w lodówce.
Bigos z młodej kapusty
Drukuj przepisSkładniki
► młoda kapusta [ok. 1 kg / 1 średnia główka]
► wędzone kiełbasa lub boczek [200 g]
► cebula [100 g / 1 sztuka]
► sok pomidorowy [250 ml / 1 szklanka]
Dodatkowo:
► mąka [10 g / 1 płaska łyżka] – opcjonalnie
► sól [1 łyżeczka lub do smaku]
► koperek [1 pęczek – opcjonalnie]
► woda [500 ml / 2 szklanki]
► sok z cytryny [1-2 łyżki – opcjonalnie]
Przygotowanie
- Główkę kapusty (o wadze ok. 1 kg) przekroić na ćwiartki i przepłukać dokładnie pod bieżącą wodą, aby pozbyć się wszelkich nieczystości. W razie potrzeby można wymoczyć kapustę przez 10-15 min w zimnej wodzie z chlustem octu, aby pozbyć się ewentualnych insektów, robaczków etc. – polecam ten zabieg szczególnie jeśli mamy warzywa prosto od rolnika.
- 200 g wędzonki (kiełbasy, boczku lub obu wariantów) oraz 1 średnią cebulę pokroić w drobną kostkę. Pokrojone mięso wrzucić na zimną patelnię i podgrzewać na małym ogniu. Dzięki temu tłuszcz zawarty w kiełbasie czy boczku powoli i stopniowo będzie się wytapiał wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli używamy bardzo chudego mięsa np. kiełbasy z szynki czy kurczaka, można dodać na rozgrzaną patelnię 1 łyżkę tłuszczu do smażenia (oleju, smalcu, masła) i podsmażyć ją w ten sposób.
- Do podsmażonego mięsa dodać cebulkę, oprószyć szczyptą soli i smażyć przez ok. 3-4 minuty, aż cebulka się zeszkli. Tłuszcz wytopiony z mięsa powinien całkowicie wystarczyć na podsmażenie cebuli, jednak znów wszystko zależy od użytego produktu. W przypadku bardzo chudego mięsa można się wspomóc odrobiną dodatkowego tłuszczu.
- Gdy mięso i cebula się smażą, kapustę osuszyć, wykroić twarde głąby i poszatkować na kawałeczki wielkości jednego kęsa. Młodej kapusty nie lubię szatkować zbyt drobno, bo jest bardzo delikatna, ale oczywiście wielkość kawałków zależy od Waszych upodobań.
- Poszatkowaną kapustę wrzucić na patelnię i przesmażyć przez 2-3 minuty, aż straci na objętości. Dzięki temu kapusta zbiera cały smak z patelni, przesmażenie wydobywa jej naturalną słodycz i taka wstępna obróbka sprawia, że nie trzeba jej osobno podgotowywać.
- Całą zawartość patelni (czyli mięso, cebulę i kapustę) przełożyć do dużego garnka, dodać 1 szklankę (250 ml) soku pomidorowego, 2 szklanki (500 ml) wody w temperaturze pokojowej oraz pół łyżeczki soli. Gotować, mieszając regularnie przez ok. 30 minut.
- Jeśli lubimy lekko gęsty bigos, pod koniec gotowania można rozrobić 1 płaską łyżkę mąki pszennej z 1 łyżką wody, do mieszanki dodać kilka łyżek gorącej wody z bigosu, aby zahartować mieszankę, wlać ją cienką stróżką do bigosu, cały czas mieszając i gotować wolno ok. 5 min, aż całość zgęstnieje.
- Na sam koniec należy posmakować i doprawić sokiem z cytryny i dodatkową solą, jeśli to konieczne (zależy, jak słone mięso zostało wykorzystane). Przed podaniem dodać pęczek posiekanego lub pokrojonego koperku.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 6 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 porcję
150 kcal, 15 g węglowodanów, 7 g tłuszczu, 10 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz, uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość ?
20 komentarzy
Dziś zrobiony jest przepyszny. 🥰😋
Prosty przepis i takiego właśnie szukałem. Napewno będzie smakowało. Dziękuję.
Z pomidorami, w każdej postaci, to nie bigos a PRL owska namiastka.
Bardzo smaczny i prosty w przygotowaniu przepis :) Chwilę dłużej przetrzymałam kapustę na patelni, więc dałam o połowę mniej wody, wyszło super!
Pychota , właśnie z tego przepisu!!!
wyszedl bardzo dobry ja dodalam przecieru pomidorowego smacznego
Zanim przeczytałam to mi się odechcialo masaaakra
Masakra zanim przeczytałam to mi się odechcialo
właśnie robię przepis wygląda fajnie
4 składniki, a okazuje się że 9…
Ech szkoda gadać.
Bigosik wyszedł przepyszny. Będę robić zawsze z tego przepisu. Super przepis.
Można zrobić to danie w szybkowarze? :)
Skusiłam się dzisiaj na ten bigosik i wyszedł pyszny! 😋 Doprawiłam tylko odrobiną ketchupu. 😉 Boski jest! 👌🏻
Super, ja dodaję pomidory w puszce, natkę pietruszki i posiekany lubczyk😉
Czym innym mógłbym zacząć sezon jak nie tym bigosikiem 😎Pozdrawiam serdecznie 😊
Do młodek jakustki dodaję świeże pomidorki
Szybki i przepyszny 🙂
Przepis babci z keczupem , coś nie tak !
super!!!
Na pewno jest przepyszny! :)