Dziś curry z dyni, ale w zupełnie niecodziennym wydaniu. To danie, które gości u nas co roku, jak tylko Hokkaido pojawią się na sklepowych półkach. Tym razem jednak wersja bez pasty curry, bez czosnku i bez imbiru. Tak, wiem, część z Was złapała się teraz za głowy, ale zapewniam, że ta kombinacja składników i przypraw jest przepyszna i warta odejścia od tradycyjnej wersji. Uwielbiam połączenie wędzonej papryki, chili i cynamonu łagodzone kremowym mleczkiem kokosowym. To też świetna opcja na szybki i bezproblemowy obiad, nawet jeśli nie macie pasty curry pod ręką.
Pikantne curry z dynią i ciecierzycą
Drukuj przepisSkładniki
► cebula [100 g / 1 średnia sztuka]
► olej kokosowy [10 g / 1 łyżka]
► dynia hokkaido [250 g surowej / 1/2 średniej sztuki]
► marchewka [200 g / 1 średnia sztuka]
► ciecierzyca [400 g ugotowanej lub konserwowej]
► mleczko kokosowe [200 g / 1/2 puszki]
Dodatkowo:
► sól [1 łyżeczka]
► papryka wędzona [1/2 łyżeczki]
► papryka słodka [1/2 łyżeczki]
► papryka chili [1/2 łyżeczki]
► kmin rzymski [1/2 łyżeczki]
► cynamon [1/2 łyżeczki]
Przygotowanie
- Warzywa umyć, obrać i pokroić w kostkę. Najłatwiejszym sposobem obierania surowej dyni jest pokrojenie jej na ćwiartki lub ósemki i obranie skórki za pomocą najzwyklejszej obieraczki do warzyw.
- Na patelni rozgrzać olej. Dobrze rozgrzany olej poznasz po tym, że zmieni konsystencję na bardziej płynną i da się łatwo rozprowadzić po patelni. Można też wrzucić na próbę kawałek cebulki, jeśli zacznie skwierczeć, olej jest rozgrzany do odpowiedniej temperatury.
- Wrzucić pokrojoną cebulkę i smażyć przez ok. 5 minut mieszając od czasu do czasu, aż się zeszkli i nabierze ładnego, złotego koloru. Aby przyspieszyć ten proces i ułatwić cebuli karmelizację, wystarczy dodać do niej małą szczyptę soli.
- Do gotowej cebuli dorzucić pokrojoną marchewkę i dynie oraz wszystkie przyprawy.
- Smażyć na średnim ogniu przez ok. 5-7 minut, aż warzywa nabiorą głębokiego koloru i zarumienią się na brzegach. W międzyczasie odsączyć i opłukać na sicie ciecierzycę.
- Następnie, wlać na patelnię szklankę wody (w temp. pokojowej), dodać mleko kokosowe oraz odsączoną ciecierzycę i wymieszać.
- Dusić pod przykryciem przez 15 minut, następnie zdjąć pokrywkę i gotować przez kolejne 15 minut lub do miękkości warzyw.
- Przed podaniem można udekorować świeżą kolendrą lub pietruszką. Świetnie smakuje z kilkoma kroplami soku z limonki. Moim zdaniem najlepsze następnego dnia, kiedy wszystkie smaki zdążą się ,,przegryźć”. :)
8 komentarzy
Ni to curry, no to chili. Szału nie ma, a szkoda.
Czym zastąpić mleczko kokosowe??? nie czuję się za dobrze po nim :(
Może być słodka śmietanka :)
Jak się cieszę, że znalazłam ten blog :)
Dziękuję, ja tym bardziej :)
Czy można wykorzystać dynię piżmową? W ściągawce pisze, że jest uniwersalna… Akurat taką mam w domu :) albo masz może propozycję na lepsze jej wykorzystanie? Pozdrawiam serdecznie!
Jasne, bez problemu :) Hokkaido jest trochę słodsza, wiec fajnie pasuje do chili, jeśli z piżmową będzie zbyt ostre to dodaj pół łyżeczki miodu i będzie idealnie :) A piżmowa świetnie się nadaje praktycznie do większości potraw, tylko czasem trzeba ją trochę porządniej przyprawić. Pozdrawiam! :)
Znowu ja, właśnie robię curry i tak mnie tknęło – czy tam nie ma ani szczypty przyprawy curry lub kurkumy? Trzymam się proporcji bardzo dokładnie, a jakieś takie blade mi wyszło… Jestem na etapie duszenia, może jak zdejmę pokrywkę i trochę odparuje to będzie bardziej żółte… Albo po prostu ja mam talent ;)