Wspaniały, klasyczny barszcz wigilijny na domowym zakwasie z pieczonymi burakami. Idealny, zawsze się udaje.
Doskonały barszcz wigilijny (5 składników)
Barszcz wigilijny to zupa, której cała siła tkwi w prostocie. Testowałam wiele przepisów na ten jeden, idealny, ulubiony barszcz… I przyznam szczerze, że wszystkie modyfikacje i szaleństwa po prostu nie wchodzą w grę. Dla mnie najlepszy jest ten najprostszy, najbardziej klasyczny, przygotowany domowymi sposobami od samego początku. Czysty, klarowny, o głębokim, rubinowym kolorze. Oczywiście, musi być też prosty do przygotowania :) Dlatego w tym przepisie piekę buraki przed wrzuceniem do wywaru. Nie tylko dla wydobycia wspaniałego smaku, ale dla ułatwienia sobie pracy w kuchni. To idealny przepis na pierwszy domowy barszcz, na pewno sprawdzi się u wszystkich początkujących :)
Wskazówki
- Po dodaniu zakwasu, barszczu nie można doprowadzić do wrzenia, bo straci intensywny kolor i stanie się brunatny.
- Włoszczyznę można także pokroić na mniejsze kawałki i upiec razem z burakami dla wzmocnienia smaku.
- Majeranek do barszczu dodaję pod koniec i przed dodaniem rozcieram go w dłoniach, aby uwolnić więcej aromatu.
Doskonały barszcz wigilijny
Drukuj przepisSkładniki
► włoszczyzna [2 pęczki – osobno: 4 marchewki, biała część 1 pora, 2 pietruszki, połówka selera]
► cebula [200 g / 2 średnie sztuki]
► grzyby leśne suszone [20 g / 2 małe garście]
► buraki [ok. kilograma / 8 średnich sztuk]
► zakwas buraczany [1 litr/ 4 szklanki]
Dodatkowo:
► liść laurowy [5 listków]
► ziele angielskie [8 kulek]
► pieprz czarny [1/2 łyżeczki lub więcej do smaku]
► sól [1/2 łyżeczki + do smaku]
► majeranek [1/2 łyżeczki lub więcej do smaku]
► sok z cytryny [1 łyżeczka – opcjonalnie]
► cukier [1 łyżka – opcjonalnie]
Przygotowanie
- Buraki umyć, osuszyć i zawinąć pojedynczo w folię aluminiową, błyszczącą stroną do wewnątrz.
- Piec na najniższej półce piekarnika w 180 stopniach bez termoobiegu przez godzinę. Można to zrobić przy okazji pieczenia innego dania np. mięsa czy ciasta.
- Włoszczyznę obrać, pokroić w kawałki i przełożyć do garnka. Cebulę przeciąć na pół i opalić nad palnikiem lub podpiec na patelni. Dodać suszone grzyby, opalaną cebulę, liść laurowy, ziele angielskie i zalać 2,5 l czystej, zimnej wody. Gotować na wolnym ogniu przez godzinę.
- Wywar przecedzić i znów wlać do garnka. Przestudzone buraki odwinąć z folii, obrać i pokroić w kostkę (najlepiej robić to w rękawiczkach, na plastikowej/szklanej desce).
- Do wywaru wrzucić buraki, pół łyżeczki soli i gotować przez pół godziny na wolnym ogniu.
- Pod koniec gotowania dodać zakwas. Skosztować i odpowiednio dodać: pieprz, roztarty w palcach majeranek, a jeśli będzie taka potrzeba cukier i sok z cytryny. Po dodaniu zakwasu, barszczu nie można zagotować, bo straci kolor i właściwości. Najlepiej smakuje dzień po przygotowaniu, kiedy ma czas, żeby się ,,przegryźć”.
Przepis inspirowany: recepturą na barszcz wigilijny z książki Kuchnia Polska. Kuchnia Rzeczypospolitej Wielu Narodów Macieja Kuronia
Przechowywanie
Gorący (nie wrzący) barszcz można wlać do czystego słoika, mocno zakręcić i odwrócić do góry dnem. Ustawić na ściereczce i poczekać do wystygnięcia. Tak przygotowany barszcz powinien ,,zaciągnąć” nakrętkę. Można go przechowywać w lodówce do dwóch tygodni.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 szklankę 250 ml (1 porcję)
72 kcal, 13 g węglowodanów, 0,5 g tłuszczu, 3 g białka
- wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość!
12 komentarzy
Zrobiłam zakwas i barszczyk z Twojego przepisu. Oba rewelacyjne, przesmaczne. Do zakwasu dałam troszkę więcej soli. Dziękuję.
Wreszcie sensowny i napisany ze szczegółami przepis na barszcz wigilijny. Robię bardzo podobnie, ale buraki gotuję razem z warzywami. W tym roku zrobię z buraczków pieczonych. Od siebie dodam, że na wigilię dodaję do barszczu cebulkę zeszkloną na maśle. Dodaje ona aromatu (tak zawsze robiła moja Babunia). Można odcedzić cebulkę, tak robiłam synowi, bo masełko owszem, ale cebulka niedobra.
Czy można prosić o przepis na zakwas?
Kolejny rok z rzędu – święta z Twoim barszczem :). I kolejny rok – użyłam zakwasu, który wstawiłam w grudniu zeszłego roku (też z tutejszego przepisu) po czym zostawiłam na tyłach lodówki na 12 miesięcy. Super intensywny i pyszny, polecam!
Mistrzostwo
Przepyszny barszcz! Najlepszy jaki w życiu jadłam, nawet jeszcze przed dodaniem zakwasu. Zastosowałam małą modyfikację: włoszczyznę przed gotowaniem upiekłam wg Twoich wskazówek dot. rosołu z instagrama ;). Dziękuję Ci bardzo za Twoje przepisy!
Ale się cieszę, dziękuję! W tym roku też piekłam warzywka i zdecydowanie muszę dodać tę opcję do przepisu! Miło mi niesamowicie, że korzystasz z przepisów i, że się sprawdzają :)
Robię w identyczny sposób, ale wszystkie warzywa podsmażam do lekkiej karmelizacji i zalewam wodą. Pięknie pachnie i ma fajny ciemny kolorek jak bulion wołowy. Buraki upieczone ścieram na tarce, żeby jak najwięcej przedostało się smaku do wywaru. No i suszone grzyby. Bez tego nie byłby dla mnie wigilijnym. W ostatniej fazie przed laniem zakwasu wrzucam przeciśniety przez praskę czosnek. Dosyć sporo bo go kocham, ale nie maskuje innych przypraw w tym przepisie. Zakwas tylko swój, żaden sklepowy. Na sam koniec roztarty majeranek, sól i pieprz, sok z cytryny i ew odrobina słodziwa. Ostatecznie dolewam odrobinę oleju rzepakowego (nie oliwy bo zbyt aromatyczna) żeby wyzwolić jeszcze mocniejszy aromat przypraw i warzyw. Polecam ten trik z tłuszczem na koniec, bo to dobry nośnik smaku w tym daniu.
Pozdrawiam i szacun za wkład pracy w przepisy.
Popatrz w sklepie na pęczki włoszczyzny! I mniej więcej tyle samo… :-)
Włoszczyzna …ile czego??? jeżeli nie kupuje w paczce tylko osobno jarzyny?
Zrób bez zakwasu??
Co mam zrobić, gdy nie mam zakwasu? Zapomniałam kupić buraki odpowiednio wcześniej…