Chrupiąca i puszysta focaccia, o wyraźnym smaku, pachnąca oliwą, aromatyczna, wspaniała! To zdecydowanie ulubiony przepis, testowany wielokrotnie, banalnie prosty do przygotowania, dający niesamowicie pyszny efekt.
Ulubiona focaccia
Przyznam szczerze, że focaccia nigdy nie należała do moich ulubionych wypieków. Do czasu, aż poznałam ten przepis! Wiadomo, że nie pogardziłabym żadnym domowym pieczywem. Ale dopiero ten przepis zupełnie zmienił moje postrzeganie tego włoskiego wypieku. Zawsze uważałam focaccię za mało ciekawe, lekko suche pieczywo, bo z takim właśnie się spotkałam. Nic bardziej mylnego! Pierwszy raz widziałam metodę solankową w serialu Cztery Składniki, na bazie książki Samin Nosrat. Okazało się, że ten rodzaj focacci pochodzi z Ligurii i jest absolutnie niezwykły. Focaccia z tego przepisu wychodzi chrupiąca na brzegach i lekka jak chmurka. Coś wspaniałego. Do tego wyrasta przez noc, a przed śniadaniem wystarczy tylko wrzucić ją do pieca i gotowe. Polecam z całego serca!
Dlaczego warto ją upiec?
- Przepis jest niesamowicie prosty, nie wymaga specjalnych składników ani kuchennych sprzętów.
- Podzielony na dwa etapy, więc łatwo przygotować ciasto wieczorem i upiec kolejnego dnia.
- Focaccię można modyfikować i wypiekać z ulubionymi dodatkami.
- To idealne pieczywo na imprezy, grille i inne spotkania okraszone jedzeniem. Pasuje do desek serów, gulaszy, mięs i dań na ciepło.
Składniki na focaccię
Drożdże
To pieczywo nie zawiera dużej ilości drożdży, to ze względu na długi czas wyrastania, który zapewnia odpowiednią ilość powietrza wtłoczonego do ciasta. W przepisie podaję opcję z użyciem drożdży świeżych i suchych, przepis wyjdzie równie dobrze w obu opcjach.
Miód
W oryginalnym przepisie Samin używa miodu, więc i ja zostałam przy takiej opcji. Ten składnik nie tylko nadaje słodyczy, ale podczas kilkugodzinnej fermentacji ciasta pięknie uwypukla smak słonego i lekko kwaskowatego ciasta. Do tego przepisu nada się każdy gatunek miodu.
Mąka
Do tego przepisu najlepiej sprawdzi się mąka chlebowa w typach 650-720, choć można sięgnąć także po typ bardziej uniwersalny np. 550.
Oliwa
Oliwa jest tu kluczowym składnikiem, bo używamy jej w sporej ilości, ciasto po upieczeniu całe nią pachnie. Warto spróbować różnych gatunków i producentów, aby wybrać taką, jaka nam najbardziej smakuje. Z książki Salt, Fat, Acid, Heat dowiedziałam się właśnie tego – oliwa powinna nam smakować, podobnie jak wino. Wysoka cena nie zawsze świadczy o tym, że dana oliwa trafi w nasze gusta smakowe. Warto użyć oliwy dobrej jakości, świeżej, z pierwszego tłoczenia. Mocno rafinowana oliwa jest pozbawiona większości smaku, więc w tym przepisie będzie dość kiepskim wyborem, dając nam tłustą focaccię bez wyraźnego aromatu.
Jakie akcesoria przydadzą się do pieczenia?
Przygotowanie focacci jest naprawdę proste. Można ją przygotować bez miksera i długiego zagniatania. Wystarczą:
- duża miska do mieszania i wyrastania ciasta
- łyżka do mieszania (najlepiej duża drewniana)
- blacha do pieczenia o wymiarach 24 x 34 cm
- ewentualna skrobka lub silikonowa szpatułka do wydobycia ciasta z miski
Dlaczego używamy solanki?
Wiele, o ile nie większość przepisów na focaccię zakłada posypywanie ciasta solą i oblanie oliwą przed pieczeniem. W tym przepisie używamy solanki, którą wylewamy bezpośrednio na surowe ciasto. Ma to wiele zalet. Solanka pięknie nawilża ciasto, sprawia, że wierzch staje się elastyczniejszy i wypieka się bardziej chrupiący. Dodatkowo, tak ,,zaprawione” ciasto jest mniej suche po upieczeniu i dobrze przechowywane, dłużej utrzymuje świeżość.
Przechowywanie i mrożenie
Focaccia powinna być przechowywana w szczelnym zamknięciu lub szczelnie owinięta, aby nie przeschła. Tak porządnie owiniętą można też mrozić, wspaniale reaguje na mrożenie i po ponownym podgrzaniu smakuje jak świeża. Zamrożoną wystarczy włożyć do lodówki dzień wcześniej i kolejnego dnia podgrzać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, aż środek będzie ciepły i miękki.
Ulubiona focaccia
Drukuj przepisSkładniki
► drożdże świeże [10 g] lub suszone [3 g/ 1 łyżeczka]
► miód [10 g / 1 łyżeczka]
► mąka chlebowa [400 g]
► oliwa [50 g / 5 łyżek]
Dodatkowo:
► sól [1,5 łyżeczki]
► woda [300 ml do ciasta i 30 ml do solanki]
► ulubione dodatki [suszone pomidory, pomidorki koktajlowe, oliwki, świeże zioła).
Przygotowanie
- 10 g świeżych drożdży wkruszyć do dużej miski, dodać miód i wymieszać, do rozpuszczenia.
- Dodać 300 ml (300 g) ciepłej wody i 20 g oliwy. Wymieszać. *Jeśli używamy drożdży suchych, należy je rozpuścić w wodzie z miodem i oliwą i dopiero wtedy dodawać mąkę.
- Dosypać 400 g mąki i 5 g (1 łyżeczkę) soli. Wymieszać wszystko łyżką do uzyskania gładkiego ciasta. Do mieszania najlepiej użyć dużej, drewnianej łyżki lub miksera ze spiralkami do ciasta drożdżowego.
- Tak wymieszane ciasto przykryć folią lub ściereczką i odstawić do wyrastania w temperaturze pokojowej na noc lub na 8-12 godzin. Jeśli decydujemy się na przykrycie ściereczką, warto natłuścić wierzch ciasta, aby podczas wyrastania nie przeschło.
- Po upływie czasu wyrastania, blachę o wymiarach 34 x 24 cm natłuścić 2 łyżkami (20 g) oliwy. Rozprowadzić oliwę po spodzie blachy i oprószyć solą, aby focaccia była doprawiona także od spodu. Aby ciasto łatwiej wyjmowało się z blachy, można wyłożyć całość papierem do pieczenia i oliwę lać bezpośrednio na papier.
- Natłuszczonymi dłońmi rozprowadzić ciasto w natłuszczonej blaszce.
- Zrobić charakterystyczne dołki opuszkami palców. Na wierzch ułożyć wybrane dodatki. Do focacci pokazanej na zdjęciu użyłam garść pomidorków koktajlowych i 5-6 plastrów suszonych pomidorów.
- Zostawić focaccie do lekkiego wyrośnięcia, w międzyczasie nagrzać piekarnik do 220 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu).
- Gdy piekarnik się rozgrzeje, do miseczki dodać 30 ml zimnej wody, 1 łyżkę oliwy i 3 g soli (1/2 łyżeczki). Wymieszać i delikatnie polać focaccię przygotowaną solanką.
- Piec przez 25-30 min w 220 stopniach (grzanie góra-dół, bez termoobiegu), do uzyskania rumianej skórki.
Przepis inspirowany: focaccią autorstwa Samin Nosrat, z serialu Cztery Składniki
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 kawałków, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 kawałek
153 kcal, 25 g węglowodanów, 5 g tłuszczu, 4 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość ?
18 komentarzy
Zarobiłam i jutro upiekę,to będzie mój pierwszy raz dziękuję
Z 1,5 porcji wydłużymy pieczenie o 15 minut?
Dziękuje za cudowne przepisy :)
Jaka powinna być konsystencja ciasto po nocnym leżakowaniu? U mnie bylo bardzo rzadkie , nie dało się robić dołków ale wstawilam do piekarnika i wyszlo przepyszne!!!!!
Poszłam na łatwiznę i jak ciasto podwoiło objętość, poszło do pieca. Jest obłędna! Dziękuję za przepis 😘
Czy ciasto na czas wyrastania ma stać w lodowce czy na blacie ?
Na blacie. Dzięki za uwagę, już dodałam w przepisie, że ma stać w temperaturze pokojowej :)
Dlaczego dopiero teraz znalazłam Twojego bloga ?? Jesteś rewalacyjna ! Wspaniale , że wszystko ładnie tłumaczysz. Czytam już Twój 3 przepis i co rusz wyciągam z nich nowe, nieznane mi informacje :)
Czy przed pozostawieniem do wyrośnięcia nie powinno się ugnieść ciasta rękami?
Nie, wystarczy wymieszać.
Przepyszna !!!
Bardzo przyjemny wypiek. Ciasto wyszło na prawdę super, chrupiące z wierzchu a mięciutkie w środku.
Cieszę się bardzo! Smacznego :)
Dziękuję za odpowiedź! Czy właśnie smarowanie oliwą górnej warstwy może wpływać na twardość ciasta?
Dodatek oliwy sprawia, że ciasto jest z wierzchu bardziej chrupiące i mocniej się wypieka – sama solanka na wodzie da na pewno delikatniejszy efekt :)
Hej, super przepis! Mam jednak pytanie, ponieważ dzisiaj go wypróbowałam ? Moim problemem jets, że focaccia zawsze wychodzi mi twarda na górze. Środek wyszedł fajny, choć nie wyrósł za bardzo, ale i tak najlepiej jak do tej pory. Góra wyszła twarda, spod w porządku. Od razu powiem, że wszystko robiłam jak w przepisie. Co zrobić by góra była sprężysta i miękka? Będę wdzięczna za poradę bo kocham focaccie ??
Hej! Zdecydowanie ta jest bardzo chrupiąca, polecam spróbować piec w mniejszej formie, wtedy ciast będzie wyższe i bardziej miękkie. można też zrezygnować z dodatkowej oliwy do solanki.
Super, że dodałaś ten przepis! Podczas oglądania odcinka tego programu na Netflixie miałam ochotę ją zrobić, ale trochę się obawiałam, że nie wyjdzie. Jutro próbuję zrobić :)
Troszeczkę jest zmodyfikowany, ale testowany wiele razy, mam nadzieję, że się sprawdzi :)