Ciasto drożdżowe bez wyrabiania to podstawowy, sprawdzony przepis, który idealnie wpasuje się w każdą porę roku. W naszym domu takie ciasta piekę szczególnie wiosną i latem, kiedy mamy mnóstwo polskich, sezonowych owoców. Choć będzie równie pyszne z samą kruszonką! Ten przepis zawiera jeden składnik, który może Was zaskoczyć – ocet! Mleko zakwaszone w ten sposób sprawia, że ciasto jest miękkie, delikatne i długo zachowuje świeżość. Spróbujcie koniecznie :) Ta bezproblemowa drożdżówka nie wymaga długiego zagniatania, jest lejąca, a dzięki temu po upieczeniu bardzo lekka. Wspaniale napowietrzone, mięciutkie ciasto z wyraźną maślaną nutą to prawdziwa uczta!
Po co ten ocet?!
Ocet to w tym cieście składnik ,,magiczny”, który robi ogromną różnicę. Kwas octowy zmiękcza cząsteczki glutenu, co sprawia, że ciasto jest bardziej podatne na tworzenie się pęcherzyków powietrza (to już robota drożdży). Takie ciasto będzie bardziej napowietrzone, puszyste, wyrośnie wyższe, a jego struktura będzie lżejsza. Jako, że kwas octowy jest neutralizowany przez gluten, wydziela się dodatkowa ilość dwutlenku węgla, co jeszcze bardziej zwiększa ilość pęcherzyków powietrza w cieście. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.
Ciasto drożdżowe z owocami.
Na wierzch tej drożdżówki możecie dodać ulubione owoce. Na zdjęciach widzicie drożdżówkę z rabarbarem i malinami, ale większość owoców sprawdzi się tu fenomenalnie. W sezonie genialnie pasują truskawki, maliny, polskie jagody, albo miks owoców leśnych z jeżynami i porzeczkami. Świetnie będzie smakowała z kwaśnym agrestem, choć tak samo dobrze ze słodkimi brzoskwiniami. Jesienią można ją upiec z jabłkami, gruszkami czy śliwkami (a do kruszonki dodać odrobinę cynamonu :)) Najlepsze będą owoce świeże, jeśli chcesz użyć mrożonych, radziłabym je najpierw wrzucić do rondelka i odparować z niepotrzebnej wody, która może zrobić z ciasta zakalec. A gdy brak świeżych owoców, można użyć nawet brzoskwiń z puszki, wszystkie chwyty dozwolone :)
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania
Drukuj przepisSkładniki
► mleko [250 ml / 1 szklanka]
► masło [100 g / 1/2 kostki]
► cukier [100 g / 1/2 szklanki] (ciasto jest umiarkowanie słodkie, jeśli lubisz słodsze, można zwiększyć ilość do 150g)
► drożdże świeże [30 g]
► jajka [3 sztuki]
► mąka pszenna [500 g]
► ocet [1 płaska łyżka]
Dodatkowo
► ulubione owoce [ok. 2 szklanki]
► sól [szczypta] – opcjonalnie
+ jeśli decydujemy się na kruszonkę
► mąka [75 g]
► masło [50 g]
► cukier [50 g]
Przygotowanie
- Do garnuszka przełożyć masło, dolać szklankę mleka i łyżkę cukru. Pogrzać do momentu, aż mleko stanie się ciepłe (nie gorące!), a masło z cukrem się rozpuszczą.
- Do ciepłego mleka wkruszyć drożdże. Przykryć ściereczką lub pokrywką i zostawić na 10 min. W tym czasie drożdże powinny zacząć pracować, a rozczyn powinien znacząco podrosnąć. Do wyrośniętego zaczynu dodać łyżkę octu. Mleko pod wpływem octu zacznie się warzyć – spokojnie, taki jest plan :) Nie oznacza to, że ciasto nie wyjdzie, tak właśnie ma być.
- W dużej misce wymieszać mąkę z resztą cukru, na tym etapie można też dodać szczyptę soli. Do składników suchych dodać rozczyn i zacząć mieszać. Ja do mieszania lubię używać miksera ręcznego ze spiralkami do ciasta drożdżowego, ale można też użyć miksera planetarnego lub po prostu drewnianej łyżki. Każdy sposób się sprawdzi, choć ten ostatni będzie wymagał najwięcej cierpliwości.
- Wbijać po 1 jajku mieszając, aż do połączenia składników i uzyskania w miarę gładkiego ciasta.
- Miskę przykryć ściereczką i odstawić ciasto do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę.
- W międzyczasie przygotować ulubione owoce – wymyć, (jeśli trzeba) obrać i pokroić w drobne kawałki. W osobnej miseczce wymieszać dłonią zimne masło z mąką i cukrem, do utworzenia kruszonki.
- Blachę wyłożyć papierem do pieczenia tak, aby po obu przeciwległych bokach wystawał dodatkowy papier – będzie łatwiej podważyć i podnieść drożdżówkę po upieczeniu.
- Wylać ciasto na blachę i rozprowadzić za pomocą zwilżonej łyżki. Na górę wyłożyć owoce, równą warstwą, oraz rozsypać kruszonkę.
- Po przygotowaniu ciasta nagrzać piekarnik do 180 stopni (bez termoobiegu, grzanie góra-dół). W międzyczasie drożdżówka jeszcze chwilę będzie wyrastać w blaszce.
- Piec przez ok. 40-45 minut. Po upieczeniu wbić patyczek do szaszłyków w środek ciasta – jeśli patyczek wyszedł suchy, można wyciągać.
- Ciasto kroić i podawać po wystudzeniu. Dla ozdoby można posypać wierzch cukrem pudrem lub polać niewielką ilością lukru.
Notatki
Do tego ciasta polecam ocet spirytusowy, biały winny lub ryżowy - są najbardziej neutralne w smaku i kolorze.
42 komentarze
Upieczone zjedzone ciasto jest przepyszne łatwo się robi krutko mówiąc bomba
Czy mleko można zastąpić napojem roślinnym? np. owsianym?
A mąkę pszenną orkiszową?
A gdyby tak zamiast owoców dodać masy serowej połączonej z ubitymi białkami – myśli Pani, że to się uda? Wypróbowałam już ten przepis z owocami, jak i bez owoców z samą kruszonką, ale chciałabym pokombinować dalej :) Przepis na ciasto jest rewelacyjny, ale czy udźwignie ser i nie zrobi się zakalec? Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki, bo może któraś z Pań już eksperymentowała albo ma więcej doświadczenia w pieczeniu niż ja i udzieli cennych rad :) Pozdrawiam!
Właśnie upiekłam ze śliwkami! Jest rewelacyjne! Nigdy nie wyszło mi tak puszyste i miękkie ciasto drożdżowe. Polecam:) Rolsy cynamonowe też rewelacja w ciągu paru minut zostają pochłonięte przez moją rodzinę. Pozdrawiam
Cieszę się bardzo! Jeśli znika w ekspresowym tempie to chyba najlepszy komplement! 😍 Smacznego!
Bardzo, bardzo dziękuję Ci za ten przepis! Dotąd byłam ortodoksyjna w podejściu do ciast drożdżowych – musiało być dobrze wyrobione i basta. Wczoraj, gdy zobaczyłam jak pięknie upieczone ciasto po uciśnięciu wraca do pierwotnej formy, zmieniłam poglądy. :) Ten przepis niesamowicie ułatwia życie. Użyłam mąki typu 650, reszta dokładnie jak w przepisie.
Miło mi bardzo, cieszę się, że jednak się zdecydowałaś na troszkę inny przepis 🥰 Spróbuję wymienić mąkę na typ 650 następnym razem, ciekawa jestem jak efekty!
Czy można zamiast mleka użyć kefiru? 😍
Można zakwasić mleko w proporcjach 1 łyżka soku z cytryny na 1 szklankę mleka, efekt w cieście będzie podobny do kefiru/maślanki :)
Witam ? czy na górę drożdżówki można wyłożyć nadzienie serowe? Czy będzie ono za ciężkie ?
Dzień dobry, to ciasto jest dość lekkie, więc może opaść pod ciężarem twarogu. Niestety nie testowałam sama takiej opcji, więc nie mogę potwierdzić na 100%.
Ciasto jest pyszne lepszej drożdżówki nie jadłam.
Cieszy mnie to niesamowicie! ?
Teraz to jest i mój ulubiony przepis na drożdżówkę, zawsze wychodzi i jest przepyszna???
Bardzo dziękuję, szalenie mi miło i cieszę się, że przepis się sprawdził ?
Wreszcie drożówka, która wychodzi dziękuję za ten przepis.
Jest przepyszna???
Polecam polecam polecam
Wreszcie drożówka, która wychodzi dziękuję za ten przepis.
Jest przepyszna???
Dziękuję i smacznego ?
Mniam! Super! Już drugi raz zrobiłam. Pierwszy raz z sokiem cytrynowym zamiast octu. Też było dobre. Czy można to ciasto zamrozić i na jak długo? :)
Można, jasne, tylko opakować dobrze, żeby się nie oszroniło i nie nabrało innych zapachów w zamrażarce. Ciasta można mrozić na średnio 2-3 miesiące.
Wspaniała,pierwszy raz wyszła mi drożdżówka-od początku do końca?Nigdy nie miałam ręki do drożdżowego ciasta,ku mojemu zmartwieniu,bo domownicy uwielbiają?Dziękuję,będę tu wracać?❤
Cieszę się bardzo :) Tym bardziej, że domownikom smakowało!
Pyszna i szybka drożdżówka:-)
Ciasto rewelka ?????
Bardzo się cieszę, dzięki! :)
Nigdy nie ufałam przepisom typu „drożdżówka bez wyrabiania”, no bo jak to? Przecież drożdżowe musi być dobrze wyrobione. Postanowiłam się jednak przekonać przy użyciu wiarygodnego przepisu i ku mojemu zdziwieniu udało się, co więcej ciasto wyszło pyszne. Dziękuję za tą niespodziankę. :)
Całe życie się człowiek czegoś uczy, ja też do niektórych wymysłów podchodzę sceptycznie póki sama nie wypróbuję :) Bardzo dziękuję za zaufanie, jest mi szalenie miło, że przepis się sprawdził i mogę być dla kogoś wiarygodnym źródłem w tej kwestii. Życzę kolejnych pozytywnych zaskoczeń kulinarnych :) Pozdrawiam!
Dziękuję za przepis. Dziś zrobiłam drożdżówkę i wyszła przepyszna! Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo się cieszę :) Dziękuję za wykorzystanie przepisu!
Właśnie spróbowałam. To jest najpyszniejsza drożdżówka jaką jadłam i sama ją zrobiłam. Bardzo dziękuję za ten wspaniały i prosty przepis. :)
Połowa sukcesu to dobry przepis, druga połowa to osoba, która piecze. Cieszę się niesamowicie, że smakowało, bardzo mi miło! <3 Dziękuję!
U mnie też zakalec niestety, użyłam drożdży suszonych.
A jak zaczyn? Wyrósł porządnie przed dodaniem reszty składników?
A mi wyszedl zakalec co zrobilam źle?
Czy zaczyn drożdżowy przez te 10 minut wyrósł normalnie? Jeśli sam zaczyn nie rośnie, winą są drożdże. Mogą być nieświeże, zwietrzałe lub ,,zabite” przez zbyt ciepłe mleko. Jeśli taki zaczyn nie wyrośnie, nie ma niestety szans na udane ciasto drożdżowe.
Czy suszone drożdże też się sprawdza ?
Tak :) Tylko postępujemy z nimi identycznie, także zrobiłabym zaczyn. Na tę ilość 2 saszetki po 7 g.
na jakiej wielkości blaszkę ten przepis?
25 x 30 cm :)
Witam serdecznie,mam pytanie czy można bezkarnie użyć innej mąki w takiej samej ilości jeżeli nie można pszennej? POZDRAWIAM
Niestety, ciasto drożdżowe to najtrudniejsze ciasto do podmieniania mąki na bezglutenową, bo właśnie gluten gra tutaj główną rolę. Na pewno można podmienić część, ale całkowita zmiana na pewno nie da podobnego efektu :(
Bomba?