Zapiekanka makaronowa w kremowym sosie z kurczakiem i brokułami. Pyszny, prosty i sycący obiad dla całej rodziny, który ekspresowo znika z talerzy.
Kremowa zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
Zapiekanki makaronowe kojarzą mi się bardzo z rodzinnym domem. To dla mnie absolutny comfort food, w kilka chwil przenosi wspomnieniami do kuchni moich rodziców. Szczególnie teraz, gdy nie możemy usiąść przy wspólnym stole, godzinami wisimy na telefonie i wymieniamy się przepisami. Wyprowadzając się ,,na swoje’’ zgarnęłam ze sobą kilka starych książek, przepiśników i notatek… a w nich same skarby! Podczas ostatniej rozmowy telefonicznej, Mama przypomniała mi właśnie o makaronowej zapiekance z kurczakiem i brokułami. Smak dzieciństwa :) W ramach świetnej akcji #LubellaŁączy chciałabym się z Wami podzielić tym rodzinnym klasykiem. Wypytałam też o kilka niezawodnych trików, aby zapiekanka wyszła przepyszna za każdym razem!
Składniki na zapiekankę makaronową
Makaron Lubella
Do przygotowania dania użyłam drobnych świderków, jednego z moich ulubionych makaronów w asortymencie marki. Do zapiekanki makaronowej świetnie sprawdzą się wszystkie kształty z rowkami i zakamarkami, w których zbierze się sos. Poza świderkami, moimi faworytami są pióra, muszelki morskie, kolanka i kokardki. Farszem z tego przepisu można także nadziać duże rurki cannelloni.
Oczywiście zapiekankę można przyrządzić także z makaronów pełnoziarnistych w podobnych kształtach.
Masło
W tym przepisie użyłam prawdziwego masła o zawartości tłuszczu powyżej 83%. Do podsmażenia kurczaka można użyć dowolnego tłuszczu do smażenia np. oleju rzepakowego lub oliwy. Jednak, do wykonania beszamelu masło będzie w moim odczuciu niezbędne. Masło jest tradycyjnie używanym składnikiem tego białego sosu i ze względu na małą ilość składników, jego smak jest bardzo wyczuwalny i ciężki do zastąpienia.
Mąka pszenna
Do wykonania beszamelu polecam użyć mąki o niskich typach np. 450, 500, 550. Pełnoziarniste mąki nie sprawdzą się tu najlepiej, bo ich ziarnista, słabo zmielona tekstura sprawi, że sos nie będzie gładki.
Mleko
Świetnie sprawdzi się mleko o zawartości tłuszczu w przedziale 1,5 -3,2%. Jeśli zależy nam na bardziej bogatym sosie, do mleka można dodać kilka łyżek słodkiej śmietanki (12, 18 lub 30%), ale nie jest to konieczne, aby uzyskać gładki, kremowy sos.
Pierś z kurczaka
Pierś z kurczaka można podmienić na inne, delikatne kawałki mięsa. Odnajdzie się tutaj polędwiczka wieprzowa lub cielęca czy pierś z indyka. W wersji wegetariańskiej, mięso można całkowicie pominąć i dodać więcej gatunków warzyw.
Brokuły
Biały sos, pierś z kurczaka i ser to fantastyczna baza, aby eksperymentować z dodatkami warzywnymi. Można je zmieniać w zależności od sezonu i upodobań rodzinnych. Wspaniale będą tu smakowały szparagi, zielony groszek, młoda marchewka, świeży szpinak, cukinia, bób czy kalafior.
Ser Gouda
Do tego przepisu użyłam goudy, ponieważ pięknie się topi, ma wyrazisty, choć nadal delikatny smak. W kwestii serów można jednak eksperymentować, zamienić je lub łączyć. Można użyć twardej mozzarelli w kawałku, sera cheddar, ementalera, a nawet miękkich serów pleśniowych (np. brie czy camemberta).
Przyprawy
Poza przyprawami podanymi w przepisie, można eksperymentować ze swoimi ulubionymi mieszankami. Sprawdzą się tu suszone zioła np. bazylia, tymianek, oregano, przyprawa curry, ostra papryka, chili, suszona cebula. Można też użyć świeżego czosnku i świeżych ziół do aromatyzowania masła w pierwszym etapie przygotowywania beszamelu. Wystarczy wrzucić gałązki ziół i całe ząbki czosnku do rozgrzewającego się masła, smażyć przez chwilę a potem wyjąć wszystkie dodatki aromatyczne przed dodaniem mąki.
Kremowa zapiekanka makaronowa z kurczakiem (7 składników)
Drukuj przepisSkładniki
► makaron Lubella [300 g]
► masło [70 g / ⅓ kostki]
► mąka pszenna [50 g / ok. 3 łyżki]
► mleko [750 ml / 3 szklanki]
► pierś z kurczaka [500 g]
► brokuły [500 g]
► ser gouda w kawałku [200 g]
Dodatkowo:
► sól [1 łyżeczka]
► pieprz czarny mielony [½ łyżeczki]
► czosnek granulowany [½ łyżeczki]
► papryka słodka [½ łyżeczki]
Przygotowanie
- 500 g piersi z kurczaka oczyścić z błonek i pokroić w kostkę. Oprószyć ½ łyżeczki soli, szczyptą czarnego pieprzu. Wymieszać. Na małym ogniu rozpuścić 20 g masła i podsmażyć kurczaka przez 2-3 minuty, tylko do momentu, aż mięso się zetnie. Dzięki krótkiemu smażeniu, kurczak się nie wysusza. Proces gotowania dokończy się w piekarniku, dzięki czemu mięso będzie bardzo soczyste. Usmażone mięso przełożyć na talerz.
- Brokuły można przygotować na dwa sposoby. Jeśli preferujesz bardzo miękkie brokuły, przed pieczeniem można zblanszować je we wrzątku z łyżeczką soli i łyżeczką cukru. Gotować brokuły przez 2-3 minuty, następnie odsączyć i przelać zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania i w takiej formie dodać do zapiekanki. Jeśli wolisz półtwarde i sprężyste brokuły, można pokroić je na mniejsze kawałeczki i wrzucić je do gorącego sosu surowe. Krótki czas zapiekania sprawi, że delikatnie się podgotują, ale nie stracą sprężystości. Ugotowane lub surowe brokuły przełożyć na talerz i przejść do kolejnych kroków.
- 300 g makaronu Lubella ugotować w osolonym wrzątku, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Na froncie opakowania podane są dwie wartości: czas gotowania normale, czyli idealnie miękki, ale nie rozgotowany makaron, który podajemy od razu, oraz al dente, delikatnie twardy i sprężysty makaron ,,na ząb’’. W przypadku zapiekanek makaronowych zawsze warto kierować się czasem al dente, dzięki temu przy ponownym podgrzewaniu w piekarniku, makaron się nie rozgotuje i będzie miał idealną strukturę.
- Podczas, gdy makaron się gotuje, przygotować sos. W garnku o grubym dnie lub w głębokiej patelni rozpuścić 50 g masła do momentu, aż zacznie się pienić. Dodać 50 g mąki pszennej i podsmażać, cały czas mieszając, aż mąka straci surowość i mieszanka utworzy jednolitą pastę. Ten proces zajmuje ok. 2-3 minut. Tak przygotowana zasmażka będzie bazą do kremowego, białego sosu.
- Do gotowej zasmażki powoli wlać 750 ml zimnego mleka, cały czas mieszając. Gdy składniki sosu się połączą, doprawić ½ łyżeczki soli, szczyptą pieprzu, ½ łyżeczki granulowanego czosnku, ½ łyżeczki słodkiej papryki. Gotować sos na najmniejszym ogniu przez 5 min, aby zgęstniał, w międzyczasie zetrzeć na tarce 200 g goudy.
- 100 g startego sera dodać partiami do sosu, wymieszać do połączenia i gotować przez kolejne 3-5 min, aż sos będzie jednolity, gładki i ser całkowicie się rozpuści. Na sam koniec do ciepłego sosu dodać wcześniej przygotowane brokuły i kurczaka.
- Do naczynia żaroodpornego przełożyć ugotowany makaron, zalać przygotowanym sosem, wymieszać delikatnie, aby nie uszkodzić makaronu i posypać pozostałymi 100 g startego sera.
- Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) przez 20-25 min lub do satysfakcjonującego stopnia przypieczenia sera na wierzchu zapiekanki.
- Po wyjęciu z pieca odstawić na 5-10 min, aby danie ostygło i delikatnie stężało, będzie łatwiejsze do krojenia i bezpieczniejsze do jedzenia.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 6 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 porcję (⅙ całości)
563 kcal, 50 g węglowodanów, 23 g tłuszczu, 40 g białka
Triki z rodzinnego przepiśnika
Surowe brokuły warto wymoczyć w zimnej wodzie z łyżką octu i szczyptą soli, aby pozbyć się ewentualnych ,,lokatorów’’.
Aby uniknąć grudek, do beszamelu warto dolać zimne mleko. Dzięki obniżeniu temperatury zasmażki, mamy więcej czasu na porządne wymieszanie i rozpuszczenie mąki w mleku. Powoli podgrzewając całą miksturę mamy większą pewność, że w sosie nie pojawią się grudki.
Jeśli jednak sos był podgrzewany zbyt intensywnie i utworzyły się grudki, można dolać do niego odrobinę mleka, aby rozrzedzić całość, a następnie przetrzeć sos przez gęste sito.
Makaron zawsze wrzucamy do wrzącej wody, po czym od razu porządnie mieszamy. Pierwsze minuty gotowania są bardzo ważne – to właśnie do wtedy do wody przedostaje się najwięcej skrobi. Można ją zauważyć gołym okiem, to ona odpowiada za mętny kolor wody, w której gotował się makaron. Skrobia sprawia, że makaron zostawiony sam sobie może się skleić lub przywierać do dna. Dobre, dokładne wymieszanie zaraz po wrzuceniu do wody gwarantuje, że makaron po ugotowaniu będzie sypki.
Zaraz po wymieszaniu należy przykryć garnek pokrywką i ponownie doprowadzić wodę z makaronem do wrzenia. Wrzucając makaron do wody naturalnie obniżamy jej temperaturę. Ponowne podniesienie jej przez przykrycie garnka sprawi, że czas gotowania podany na opakowaniu będzie bardzo dokładnie odzwierciedlał faktyczny stan naszego makaronu.
Jakie są Twoje ulubione, rodzinne przepisy?
Jakie przepisy wspominacie z dzieciństwa? Koniecznie podzielcie się w komentarzach jakie dania najbardziej kojarzą Wam się z domem!
Smacznego!
Inne przepisy na zapiekanki:
13 komentarzy
Jak podgrzac zapiekanke na drugi dzien? W piekarniku czy na patelnie przełożyć?
Tomasz tez dał radę w 2021
Uwielbiam te wszystkie wskazówki i ciekawostki , przy przepisach ! ❤️❤️❤️
Zrobiłam dziś na obiad – cudo!
Cieszę się! Smacznego :)
Świetna zapiekanka, a jaka satysfakcja, gdy własnoręcznie zrobi się sos do niej! :D
zrobiłam i naprawdę była przepyszna, jedynie mam problem z sosem a dokładniej z tym, że czuć było smak mąki… może za krótko podsmażałam tą zasmażkę, ale bałam się że ją spalę? to możliwe?… jak poćwiczę zasmażkę to wyjedzie w końcu idealnie, pozdrawiam i będę próbować kolejnych przepisów :)
Przepyszne! Faktycznie mega kremowe! Polecam! ❤
Zapiekanka właśnie w piekarniku, ale zapowiada się wybornie. Uwielbiam Pani bloga i nie jeden przepis już udało mi się odtworzyć, zresztą niejednokrotnie. Cudo!
zrobię! mam 3kg brokułów i żadnego pomysłu na nie.. a tu proszę, idealny przepis dla mnie, dziękuję!
To idealnie się składa :D Daj proszę znać jak smakowała!
Uwielbiam to ze podajesz ilość jak trzeba dodać również w przepisie A nie tylko w składnikach ❤ niby taka mała rzecz A jak ułatwia gotowanie ?
Bardzo dziękuję! :) Staram się cały czas ulepszać bloga, żeby wygodniej Wam było korzystać z przepisów.