Wege chili w sosie dyniowym
Kremowe, sycące wege chili w gęstym, dyniowym sosie to idealne danie na jesienne miesiące. Co najlepsze – mając w lodówce gotowe puree z dyni, bez problemu zrobicie je w dosłownie kilka minut! To wyjątkowo szybki i pyszny obiad, który jest uwielbiany także przez mięsożerców :) Można podać je w ciepłej tortilli lub na talerzu z ryżem czy kaszą np. sypką kaszą jaglaną. W kilka chwil zamienicie je w wege burrito z patelni. Jest idealne na drugi dzień, kiedy trochę postoi i wszystkie smaki zdążą się przegryźć.
Sos dyniowy
Sos dyniowy w tym przepisie sprawdza się idealnie, bo dynia jako naturalnie dość mdłe warzywo dosłownie odżywa w towarzystwie chili, kuminu i wędzonej papryki. Co więcej, dzięki zbitej, gęstej konsystencji dyniowego puree sos jest kremowy bez dodawania żadnych substancji zagęszczających czy np. śmietany. Dynia (zwłaszcza hokkaido) jest lekko słodkawa, co wspaniale łączy się z ostrością chili i kwaskowatym koncentratem tworząc złożony w smaku, pyszny sos!
Puree z dyni krok po kroku
Dynię przekroić na pół.
Wydrążyć za pomocą łyżki.
Tak przygotowaną dynię przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, miejscem cięcia do dołu.
Piec w 180 stopniach (grzanie góra-dół) do całkowitej miękkości. Można sprawdzić miękkość dyni wbijając nóż w skórkę, powinien wchodzić gładko jak w masło :)
Tak przygotowany miąższ dyni wystarczy wydobyć łyżeczką i zmiksować np. blenderem ręcznym. Puree z dyni gotowe.
Wege chili krok po kroku
Pokrojoną w kostkę cebulę i paprykę podsmażyć, następnie dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy. Podsmażyć jeszcze chwilę, aby składniki uwolniły swój aromat.
Dodać puree z dyni i szklankę wody.
Wymieszać do powstania jednolitego sosu.
Dodać odsączoną i opłukaną fasolę. Podgrzewać jeszcze przez kilka minut. Chili gotowe :) Przed podaniem można posypać świeżą natką pietruszki lub kolendrą.
Wege chili w sosie dyniowym
Drukuj przepisSkładniki
► puree z dyni [1 szklanka]
► cebula [1 średnia sztuka]
► papryka czerwona [1 średnia sztuka]
► olej [2 łyżki]
► koncentrat pomidorowy [2 łyżki]
► fasola [2 puszki – u mnie 1 puszka czerwonej i 1 puszka białej]
Dodatkowo
► woda [1 szklanka]
► sól [1 łyżeczka]
► papryka słodka [1/2 łyżeczki]
► papryka wędzona [1/2 łyżeczki]
► chili [1/2 łyżeczki]
► czosnek granulowany [1/2 łyżeczki]
► kmin rzymski [1/2 łyżeczki]
Przygotowanie
Na puree z dyni
- Dynię ze zwartym miąższem (polecam hokkaido lub piżmową) przeciąć na pół, wydrążyć pestki i ułożyć przeciętą stroną w dół na blaszce do pieczenia. Piec w 180 stopniach do miękkości (sprawdzić, czy można wbić nóż bez problemu)
- Wydobyć miękki miąższ łyżeczką i zmiksować na gładką masę.
Wege chili
- Cebulę i paprykę pokroić w drobną kostkę.
- Podsmażyć na złoty kolor na oleju, pod koniec smażenia dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy. Podgrzewać jeszcze chwilę, aby uprażyć koncentrat i wzmocnić smak przypraw.
- Dodać puree z dyni i szklankę wody. Wymieszać, do uzyskania jednolitego sosu.
- Dodać odsączoną i opłukaną fasolę. Wymieszać i gotować jeszcze ok. 5 minut, aż wszystkie smaki się połączą.
Notatki
Danie świetnie smakuje także na drugi dzień, kiedy wszystkie smaki się ,,przegryzą'' | Można podmienić fasolę na inne ulubione strączki, zrobić do chili tylko z jednym rodzajem fasoli, wymienić na ciecierzycę czy nawet gotowaną soczewicę.
Smacznego!
6 komentarzy
Oczywiście chodziło mi o hokkaido z tą skórką. Nie wiem czemu nazwa się usunęła.
Wypróbuję w tym tygodniu! Zostawiam „pro tip” – dynię można jeść a co za tym idzie blendować ze skórą ( to chyba jedyna tego typu dynia). Z powodzeniem można też przygotować takie purre (z hokkaido) w mikrofalówce, ok 8 min na najwyższej mocy jest wystarczające ;)
Tak jest, dynię hokkaido można jeść z dynią, choć do musu – jak w tym przypadku – osobiście wolę sam miąższ. Fajny tip z przygotowaniem w mikrofali, dzięki!
Wyszło przepyszne! Dzięki za super przepis <3
Pychota!
Dzięki!