Schab w sosie własnym to najbardziej klasyczny (zaraz po nieśmiertelnym schabowym) sposób na przyrządzenie tego typu mięsa. Jeśli opanujemy sos własny do perfekcji, na jego bazie możemy tworzyć nieskończone kombinacje – wymieniać przyprawy, dodawać warzywa, bawić się smakami. Gotowy schab jest delikatny i kruchy, rozpada się pod naciskiem widelca. Skąpany w gęstym, aromatycznym sosie idealnie nada się na sycący obiad. :) Przygotowanie jest naprawdę banalnie proste, trzeba jedynie pamiętać o kilku kwestiach, aby za każdym razem wyszedł idealny!
Czym doprawić schab w sosie własnym?
W tej kwestii jestem fanką prostoty. Sam schab po pokrojeniu i osuszeniu papierowym ręcznikiem doprawiam jedynie solą i pieprzem. Gdy mięso zetnie się na patelni, dorzucam aromatyczne dodatki i podsmażam wszystko razem.
Uwielbiam używać świeżych ziół, zwłaszcza rozmarynu i tymianku. Te dwa gatunki w połączeniu z czosnkiem idealnie pasują do wszelkich ,,cięższych” mięs, takich jak wieprzowina czy wołowina. Swoją drogą, te same zioła rewelacyjnie sprawdzą się w innych gulaszach czy np. przy smażeniu steka. Do sosu dodaję całe gałązki, nie tylko listki. Łodyżki mają niesamowicie dużo aromatu i nie warto z nich rezygnować w wypadku długiego, powolnego gotowania bulionów i sosów.
Oczywiście, zamiast świeżych przypraw, można się posłużyć ich suszonymi odpowiednikami, co tyczy się zarówno ziół, jak i czosnku. Do tego typu sosów pasują także wszelkie rodzaje papryki (chili, słodka, wędzona), inne zioła (majeranek, cząber), a także gotowe mieszanki do mięs i gulaszów z porządnym składem (najlepiej bez cukru i polepszaczy).
Niezbędny będzie duet popularny w polskiej kuchni, czyli liść laurowy i ziele angielskie. Kilka sztuk doda tego niesamowitego, wytrawnego smaku, którego nie da się niczym zastąpić.
Dodatki, które podkręcą smak.
Nie wyobrażam sobie dobrego mięsnego sosu bez czosnku. Ząbki obieram i rozgniatam bokiem ostrza noża. W ten sposób taki spory kawałek od samego początku zacznie wydzielać swój wspaniały aromat, ale będzie w stanie znieść dłuższe smażenie i wyższe temperatury niż np. w wersji posiekanej. Niestety, czosnek potwornie szybko zamienia się w węgiel i staje się nieznośnie gorzki, więc za wszelką cenę staramy się uniknąć spalenia go podczas smażenia. Nie mogę także nie wspomnieć o cebuli, która równie idealnie komponuje się z mięsnymi sosami. Podsmażona i długo gotowana cebula doda koloru, aromatu i słodyczy. Nie uwzględniam jej w bazowym przepisie, bo nie każdy przepada za dodatkiem cebuli w mięsnym sosie, ale wspominam też o takiej (moim zdaniem pysznej!) opcji :)
Jeden z ciekawszych dodatków to kilka posiekanych, suszonych pomidorów w oleju. Mimo, że podaję je jako opcję, którą bez problemu można pominąć, zachęcam do takiego wzbogacenia sosu, jeśli przypadkiem macie słoiczek pomidorów pod ręką. Nadają niesamowicie ciekawego, głębokiego smaku, a podczas gotowania niemal całkowicie rozpadają się w sosie.
Jak uzyskać ciemny sos?
Uzyskanie pięknego, ciemnego sosu to naprawdę prościzna! Nie potrzeba sosów pieczeniowych w proszku ani bulionetek. Sekretem jest po prostu… porządne podsmażenie mięsa. Najlepiej wychodzą mi sosy robione w tej samej patelni, w której smażyło się mięso – mamy wtedy pewność, że cały smak, który zebrał się na patelni podczas smażenia trafi do sosu i ani kropelka się nie zmarnuje. Warto pomyśleć o porządnej, głębokiej patelni lub garnku z powłoką nieprzywierającą, aby ułatwić sobie gotowanie mięs w sosie i gulaszy.
Aby mięso nabrało pięknego, złoto-brązowego koloru podczas smażenia, pamiętajcie aby zawsze osuszyć je dobrze przed wrzuceniem na patelnię. Schab się nie zarumieni, jeśli powierzchnia mięsa jest wilgotna w momencie wrzucenia na rozgrzany tłuszcz (a często tak bywa, zwłaszcza mięsa pakowane próżniowo mają tendencję do ,,puszczania wody” podczas leżakowania w lodówkach). Woda znajdująca się na powierzchni mięsa zaczyna intensywnie parować i to właśnie ta gorąca para ścina zewnętrzną powierzchnię mięsa, przez co schab gotuje się zamiast smażyć.
Jak uzyskać idealnie miękkie mięso?
Po pierwsze, po podsmażeniu zalać mięso ciepłym płynem. Jeśli na rozgrzane, skwierczące kawałki mięsa wlejemy zimną wodę, szok wywołany różnicą temperatur sprawi, że włókna się obkurczą i schab stanie się gumowy. Proponuję zalewać mięso wodą, która postała ok. 2-3 minuty po osiągnięciu punktu wrzenia np. w czajniku.
Po drugie, gotować długo i powoli. Każde mięso w sosie będzie smaczniejsze, jeśli damy mu się ,,pitrasić”, długo i na małym/średnim ogniu. Podobnie jak rosół – gulasz czy schab w sosie nie powinien gotować się jak szalony, to nie woda na makaron! Mięso będzie miało czas przegryźć się z przyprawami, oddać smak i kolor do sosu, a po 2-3 godzinach przekonacie się, że samo się rozpada pod naciskiem widelca!
A jeśli mamy za mało czasu… mam na to 2 ulubione, sprawdzone sposoby :) Wystarczy dodać odrobinę substancji, która zmieni strukturę mięsa. Wystarczy dolać chlust alkoholu (whiskey, brandy, wódka) albo, w bardziej naturalnej wersji, chlust soku z kiszonych ogórków lub kapusty. Oba warianty korzystnie wpłyną na smak, dodając ciekawe, wytrawne nuty i znacznie przyspieszą kruszenie mięsa. Alkohol czy sok z kiszonek należy dodać podczas gotowania, jeszcze przed zagęszczeniem sosu.
Kruchy schab w sosie własnym
Drukuj przepisSkładniki
► schab bez kości [ok. 1 kg]
► olej rzepakowy/oliwa [3-4 łyżki]
► listki laurowe [3 sztuki]
► ziele angielskie [4 kulki]
► czosnek [3 ząbki]
► mąka pszenna [1 łyżka]
Dodatkowo
► sól i pieprz do smaku [u mnie ok. 1 łyżeczki drobnej soli i ok. 1/2 łyżeczki pieprzu]
► rozmaryn [10 cm gałązka świeżego rozmarynu lub 1/2 łyżeczki suszonego]
► tymianek [3-4 gałązki lub 1/2 łyżeczki suszonego]
► suszone pomidory w oleju [3-4 sztuki] – dodatek opcjonalny :)
Przygotowanie
- Schab oczyścić z błonek i tłustych części wg uznania. Mięso pokroić w plastry i następnie w kawałki ulubionej wielkości (ja kroję każdy plaster na 2-3 kawałki).
- Tak przygotowane mięso osuszyć ręcznikiem papierowym i oprószyć solą i pieprzem z obu stron.
- Smażyć schab na rozgrzanym oleju/oliwie przez 2-3 minuty z każdej strony, aż mięso się zetnie. W międzyczasie obrać i rozgnieść bokiem noża ząbki czosnku, a także posiekać suszone pomidory, jeśli zdecydujemy się je dodać.
- Na patelnię dorzucić ziele angielskie, listki laurowe, zioła, czosnek i suszone pomidory. Smażyć na średnim ogniu, aż mięso będzie mocno zarumienione (im mocniej zarumienione mięso, tym ciemniejszy, bogatszy sos uzyskamy).
- Mięso zalać gorącą wodą tak, aby całe mięso było zanurzone i dusić na wolnym ogniu pod uchyloną przykrywką przez przynajmniej 2 godziny. Od czasu do czasu można zamieszać i w razie potrzeby dolać odrobinę wody.
- Gdy mięso będzie miękkie, pora na zagęszczenie sosu. Jeśli zależy Wam na gładkim sosie bez przypraw i dodatków, przed zagęszczeniem można wyciągnąć mięso na talerzyk (ostrożnie, bo się rozpada :)), a sam sos przelać przez drobne sito.
- W osobnej miseczce rozrobić łyżkę mąki z 2 łyżkami wody i stopniowo dodawać ciepły sos (mniej więcej 2 łyżki), aby zahartować rozczyn. Gdy zawartość miseczki będzie porządnie rozmieszana, bez grudek (polecam do tego zadania trzepaczkę/rózgę), zmniejszyć ogień i wlewać mieszankę cienką stróżką, cały czas mieszając. Podkręcić ogień na średni i redukować sos mieszając, aż zgęstnieje.
Notatki
Zależnie od preferencji, olej rzepakowy lub oliwę można podmienić na mieszankę oleju i masła, masło klarowane, smalec lub inny ulubiony tłuszcz do smażenia mięsa
Z czym podawać schab w sosie własnym?
Świetnymi dodatkami do schabu w sosie będą:
tłuczone ziemniaki, kasze (jęczmienna, jaglana, gryczana), kopytka, kluski śląskie, lane kluseczki, kluski na parze/pampuchy, makaron, placki ziemniaczane, świeże pieczywo.
Smacznego!
53 komentarze
niestety schab nie wyszedł mi ani kruchy ani delikatny. Ale jak się komuś udało to sóper.
Robiłam wszystko wg przepisu i niestety schab nie był ani kruchy ani delikatny. Ale jak się komuś udało to sóper.
Uwielbiam ten przepis, zawsze schab wychodzi kruchy i pyszny, dzięki wielkie!
Przepis- rewelacja ! Robiłam pierwszy raz w życiu i wyszło jak w przepisie ! Kruche mięsko i pyszny sos! Super wytłumaczony przepis !
Będę tutaj wracać ! :)
Ile dodać tego kwasu z ogórków? Mam własnej roboty ogóreczki 🙂
Wyszło PRZEPYSZNE! Dziękuję za radę, żeby zalać mięso gorącą wodą, zawsze robiłam to zimną i rzeczywiście wychodziło gumowate :)
Bardzo dobrze wszystko wyjaśnione. Wyszedł obiadek pierwsza klasa. wpadłem na blog na chwilkę. Ale zostaje na dłużej.
Witam. Do wszystkich, którym schabik wyszedł twardy: nie kupujcie mięsa w Lidlu, Biedronce i itp. marketach, ponieważ tam mięso jest przywożone w folii a tym samym ma chemiczne dodatki aby jak najdłużej pozostało świeże, stąd między innymi jest duża ilość wody w miesie. Taki schab będzie zawsze twardszy. Polecam kupić na bazarze w sklepie, który ma własny rozbiór mięsa. W każdym mieście są takie sklepiki.
Autorce dziękuję za przepis, genialny, podobnie jak i pozostałe przepisy.
Dziękuje za tak pyszny przepis, zrobiłem dla rodziny mistrzostwo , cudo na talerzu takiego dania nigdy nie jedli .Podałem z zasmażaną kapustą kiszoną z grzybami goście i domownicy prosili o dokładki.Dziękuje za przepis i pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za wykorzystanie przepisu, cieszę się, że rodzinie smakowało :)
Jestem słabym kucharzem i mi nie wyszło ;( twarde :(
Najlepszy schabik jaki jadłam w życiu. ❤️
Schabik przepyszny. Soczysty, mięciutki. Sosik prawie całkowicie odparował. Dodałam cebulkę i pieczarki. Kolor przepiękny. To będzie mój ulubiony przepis na schab.. Dziękuję i pozdrawiam.
Rewelka! To jedno słowo mówi wszystko na temat przepisu. :) Dodałam kilka suszonych pomidorów, sos zblendowalam i w końcu wyszedł mi pyszny schab :) dziękuję za przepis
Dziękuję za ten przepis, mięso wyszło mi kruche i aromatyczne, ale niestety dość suche. Byłabym wdzięczna za sugestie, z czego mogło wyniknąć to wysuszenie mięsa, bo przepis naprawdę jest fajny i chciałabym go powtórzyć z lepszym skutkiem :)
Być może gotowało się zbyt długo. Dodatkowo schab należy do dość chudych mięs, jeśli lubimy bardziej wilgotne to polecam spróbować z tłustszym kawałkiem np. łopatką czy karkówką.
Nie zawsze jest pod ręką sok z ogórków. Ja zazwyczaj daję łyżkę zwykłej musztardy
DZIĘKUJĘ
Dodałam Borowiki i cebulkę .. palce lizać
Dziękuję
Ja kroje schab w plastry mocno podsmażane na sos do tego przyprawy troszkę wody i to wszystko w szybkowarze. 20 min i gotowe. Pycha.
Witam! O ile minut skraca się gotowanie po dodaniu alkoholu lub soku z kiszonki?
Rewelacja! Było na obiad z kopytkami i cała rodzinka zajadała z apetytem. Przepis genialnie napisany – czytelnie i dokładnie!
To mieso jest tak mieciutkie i soczyste ze az szok ze to schab. Pyszne, miekkie, dodalam tez pomidory suszone, napewno jeszcze wiele razy zagosci na naszym stole. Dziekuje za przepis, od teraz (po borowkowych muffinkach) to moj ulubiony blog! ;)pozdrawiam serdecznie;)
Właśnie zrobiłam! Wyszedł bardzo dobry ?, mimo że zagęściłam mąką ziemniaczaną. Dziękuję za Twoje przepisy! ❤️Uwielbiam je bo mają mało składników i są łatwe w przygotowaniu. ?
Dzięki wielkie za testowanie, cieszę się, że mogę pomóc :)
Zrobiłam dziś schab i niestety wyszedł twardy jak podeszwa – ale pewnie z mojej winy, bo gotowałam w szybkowarze albo miałam kiepski schab. Wszystkie kroki wykonałam jak należy, szybkowar ustawiłam na duszenie na 80 minut. Dziwna sprawa, bo nawet wołowina wychodziła mi miękka. A babcia i rodzice również wszystkie mięsa w szybkowarze robili i wychodziły miękkie (ale tradycyjnym, nie elektrycznym jak mój, choć żadna różnica). Może masz jakieś pomysły co mogło być przyczyną? Dzięki!
Nie gotuję niestety w szybkowarze i nie mam doświadczenia z tym sprzętem :(
Przepis zapisany do ulubionych? obiad był pyszny, zwłaszcza córka zadowolona, a o to ciężko ?
Bardzo się cieszę! Zwłaszcza jeśli rodzince smakowało ?
Właśnie gotuję, ale już wygląda obłędnie. Dodadałam sok z kiszonych ogórków ( domowe), aby mięso było szybciej kruche. Kwaśny smak powoli się wygotowuje, ale sos „inny” bardzo smaczny. Dziękuję za przepis, bo ze schabem zawsze miałam problem, jeżeli chodzi o miękkość.
Tak, sos jest trochę przełamany po dodaniu soku z ogórków, jeśli pod koniec będzie zbyt kwaśny można dodać odrobinkę miodu, żeby smaki się połączyły. Chociaż jak ogórki domowe to na pewno smak będzie super. Cieszę się, że patent się sprawdził :) Smacznego!
Ja robię już drugi raz i wychodzi super! Świetny przepis!
Cieszę się bardzo ? Smacznego!
Planuję wkrótce zrobić, uwielbiam taki schab (rodzice robią pyszny), ale sama nigdy nie robiłam. Uwielbiam z białym krótkoziarnistym ryżem – używam go od lat. Jest świetny, bo jest lepki i doskonale czuć każdy sos, no a z tego przepisu będzie obłędny…
Blog wspaniały, ja również szukałam czegoś takiego. Bloguj jak najdłużej :)
Mam nadzieję, że wyszło pysznie i schab pasował do ryżu. Dziękuję i pozdrawiam :)
A mi prawie wyszło:) sos ciemny, mięso w miarę kruche, pięknie pachnie, ale za mało słone :D
Praktyka czyni mistrza :D No i solimy zawsze do smaku :)
Wyszło naprawdę nieźle :D (nie przepadam za schabem ale próbuje go oswoić, stąd ten brak wylewności :D). Mój chłopak stwierdził, że mięso ma aromat bekonowych chipsów (dla pewności- w jego ustach ma to pozytywny wydźwięk!). Dzięki Paula!
No taki komplement bekonowy to ja przyjmę każdego dnia :D Cieszę się bardzo, że smakowało! To życzę owocnych eksperymentów :)
Bardzo dobry przepis, jestem w trakcie gotowania, ale już teraz widzę, że będzie przepyszne, zamierzam dodać ciut drobno pokrojonych kiszonych ogórków, dzięki pozdrawiam
Świetny pomysł, brzmi pysznie! :)
Dobry wieczór
Proponuję usmażenie na smalcu gęsim(dostępny w sklepach)lub na wytopionej słonince. Można również na oleju z suszonych pomidorów.
Życzę wspaniałej zabawy z wyobraźnią w kuchni i smacznego.Pozdrawiam
Na gęsim jeszcze nie próbowałam, dziękuję!
Cudo jak zwykle. Od kąd wzięłam sobie twoje motto do serca, że każdy potrafi gotować wystarczy przestać sobie utrudniać, życie stało się łatwiejsze !!!
Dla takich komentarzy warto pisać bloga. Dziękuję! :)
Mięso wyszło mi tarde, sos blady. Trzymałam się przepisu – nie wiem co zrobiłam nie tak :(
Jeśli sos wyszedł blady to mięso nie było wystarczająco dobrze wysmażone. Nie ma możliwości, żeby porządnie wysmażone mięso dało blady sos, gdzieś ten kolor ze smażenia musi się podziać :) Zajrzyj do akapitu co zrobić, gdy mięso wychodzi twarde, jest tam kilka sposobów jak sobie poradzić z taką sytuacją.
A mnie NIE WYSZŁO :(((
Co konkretnie?
A ja zrobiłam wg tej receptury mięso z udźca indyka. Też wyszło! :D
O proszę, ale niespodzianka! Nigdy nie próbowałam tego przepisu z indykiem, cieszę się bardzo, że wyszło! :D
Dodałam do sosu odrobinę czerwonego wina pół wytrawnego oraz pieczarki. Mega pyszny! <3 Uwielbiam Twoje przepisy. To blog, jakiego zawsze mi brakowało. Cieszę się, że na niego trafiłam <3
Świetne połączenie smaków <3 Jest mi niesamowicie miło, dziękuję za takie słowa. Dla takich komentarzy chce się blogować :)
Zrobiłam schab w sosie własnym i wyszedł petarda… Bardzo dziękuję za przepis. Robiłam z cebula, na koniec wyjęłam mięso, zmiksowałam sos, dodałam dwie łyżki mąki i do mięsa spowrotem. Przepyszny?