Indyk w sosie pomarańczowym
Ten ekspresowy i aromatyczny przepis można przygotować w niecałe 20 minut. Mięso jest wspaniale kruche, otulone świeżym, słodko-kwaśnym sosem. Idealnie sprawdzi się jako danie główne, ale także dodatek do kanapek na ciepło, wrapów, makaronu czy zapiekanki.
Dlaczego warto wybrać indyka?
To zdecydowanie jedno z moich ulubionych mięs. Z kulinarnego punktu widzenia jest bardzo uniwersalne, przy codziennym gotowaniu często podmieniam przeróżne mięsa właśnie na indyka. Mimo kruchości po obróbce termicznej, ma wytrzymałą teksturę, więc idealnie nada się do panierowania i roladek. A kiedy zależy mi na szybkim posiłku, pokrojony w mniejsze kawałki smaży się ekspresowo i od razu może wylądować w jakimś aromatycznym sosie. Delikatny smak indyka sprawia, że pasuje do większości dań, bo współgra ze składnikami, zamiast z nimi konkurować. Właśnie dlatego to świetne mięso do kulinarnych eksperymentów – sprawdzi się w pikantnym curry, włoskim daniu z makaronem czy jako główny składnik klasycznego, polskiego obiadu.
Poza kulinarną uniwersalnością, mięso indycze jest źródłem wielu makro i mikroelementów,między innymi potasu, cynku, witaminy D czy witamin z grupy B. Przy tym ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, których ograniczenie pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Pierś czy udziec?
Do tego przepisu świetnie sprawdzi się białe mięso z piersi indyka lub mięso z udźca bez skóry, czyli dwóch części o niższej zawartości tłuszczu. Pierś charakteryzuje się większą kruchością, natomiast mięso z udźca jest bardziej soczyste. Mięso z udźca będzie miało więcej ,,mięsnego” smaku, natomiast pierś jest zdecydowanie bardziej subtelna. Warto więc wybrać zgodnie z naszymi kulinarnymi preferencjami 😊
Co może pójść nie tak?
Zbyt gęsta lub zbyt rzadka konsystencja sosu
Konsystencję sosu zagęszczanego skrobią można bardzo łatwo kontrolować. Zbyt gęsty sos wystarczy rozrzedzić odrobiną wody.
Smak sosu różni się ze względu na smak pomarańczy
Jeśli wybierzemy do tego przepisu pomarańcze deserowe, sos wyjdzie odrobinę słodszy. W tym wypadku można ograniczyć ilość użytego miodu, albo dodać trochę więcej octu ryżowego, by zbilansować smaki. Jeśli pomarańcze nie są wystarczająco słodkie, można śmiało zwiększyć ilość miodu w sosie.
Indyk w sosie pomarańczowym (7 składników)
Drukuj przepisSkładniki
► Filet z piersi lub udźca indyka (bez skóry) [500 g]
► Pomarańcze [2 sztuki]
► Świeży korzeń imbiru (tarty na drobnych oczkach) [1 łyżeczka]
► Skrobia ziemniaczana [1 płaska łyżka]
► Miód [20-25 g / 1 płaska łyżka]
► Olej rzepakowy lub kokosowy rafinowany [1 łyżka]
► Ocet ryżowy [1 łyżeczka]
Dodatkowo:
► woda [250-300 ml]
► sól [1 łyżeczka]
► biały pieprz [1/4 łyżeczki]
► chili [1/4 łyżeczki] – opcjonalnie
Przygotowanie
- 500 g mięsa indyka osuszyć ręcznikiem papierowym, pokroić w grubszą kostkę, delikatnie oprószyć solą i pieprzem. Podsmażyć na łyżce oleju, aż mięso w całości się zetnie i delikatnie zarumieni, ok. 5 minut.
- Usmażone mięso przełożyć do osobnej miseczki, a na tę samą patelnię wlać sok wyciśnięty z 2 pomarańczy, łyżkę miodu i łyżeczkę świeżo startego imbiru. Podgrzać powoli wszystkie składniki, aż na powierzchni pojawią się bąbelki. Cukier w soku i miodzie zacznie się delikatnie karmelizować, co sprawi, że sos nabierze głębszego smaku.
- W osobnym naczyniu wymieszać 250 ml zimnej wody z płaską łyżką skrobi ziemniaczanej. Rozmieszać dokładnie, aby skrobia rozeszła się w płynie równomiernie.
- Wlać skrobiowy płyn na patelnię i podgrzewać na małym ogniu cały czas uważnie mieszając, aby w sosie nie pojawiły się grudki. Po 2-3 minutach sos powinien pięknie się zagęścić. W razie potrzeby można podgotować go dłużej, aby zgęstniał jeszcze bardziej lub rozrzedzić dodatkowymi 50 ml wody, jeśli wyszedł zbyt gęsty. Pod koniec gotowania doprawić octem.
- Zmieszać usmażonego z indyka z sosem i podgrzać jeszcze przez chwilę, aby wszystkie smaki się połączyły. Podawać z ulubionymi dodatkami.
Przechowywanie i mrożenie
Danie można przechowywać w lodówce, w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku przez 2 dni, najlepiej odgrzać przed podaniem. Nie polecam mrożenia, ponieważ podczas rozmrażania konsystencja sosu ulegnie zmianie.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 4 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 porcję
226 kcal, 20 g węglowodanów, 5 g tłuszczu, 26 g białka
- wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość!
*Wpis powstał w ramach projektu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”
🍗 Inne, pyszne pomysły na wykorzystanie mięsa z indyka:
- Pyszne klopsiki z czerwonym pesto pieczone w piekarniku
- Aromatyczny gyros z domową mieszanką przypraw
- Soczysta cytrynowo-ziołowa pieczeń z indyka
7 komentarzy
Nie można dogodzić każdemu jankesie. Niektórzy wolą kawę mieloną, niektórzy rozpuszczalną, a niektórzy w ogóle kawy nie lubią :) Mi przepisy od tej Pani zawsze, ale to zawsze wychodzą i smakują.
Bez urazy ale dane nijakie, zrobiłem wg przepisu i oprócz tego, że faktycznie jest słodko kwaśne to nic poza tym. Sporo tańszych i smaczniejszych przepisów można znaleźć. szukałem czegoś nowego ale niestety klapa. A Panie z komentarzy niech dalej tworzą kółko wzajemnej adoracji.
A ocet ryżowy i chilli :)?
A czy można zastąpić ocet ryżowy?
A gdzie ocet ryżowy i chilli?
Właśnie się zajadamy, genialny przepis i taki pomysłowy ten sos, nie pomyślałabym o takim połączeniu smaków z indykiem… dziękuję za ten przepis!!
Nie myślałaś kochana o zrobieniu newslettera? Chętnie bym dostawała maila z informacją, że jest nowy post ;)