Domowa ricotta to jeden z najpyszniejszych serów jakie kiedykolwiek jadłam. Jest po prostu niesamowita i przyznam szczerze, że nie znalazłam jeszcze sklepowej wersji, która byłaby w stanie ją przebić. Delikatna, kremowa, rozpływająca się w ustach. Wzbogaci wszelkie dania kuchni włoskiej, choć można też posmarować nią kromkę świeżego chleba lub wyjadać łyżeczką. Co najlepsze – przygotowanie jest bardzo proste i szybkie, a efekty po prostu nie do podrobienia!
Domowa ricotta krok po kroku
Krok 1: mleko i śmietanka lądują w garnku. Dosypujemy szczyptę soli i mieszamy, podgrzewając delikatnie. Niektórzy zapaleni wytwórcy sera naciskają na użycie termometru kuchennego, ale spokojnie, poradzicie sobie bez niego!
Krok 2: Na powierzchni podgrzewanego mleka utworzy się swoista pianka i masa bąbelków. To idealny moment, aby zdjąć garnek z ognia i dodać…
Krok 3: 2 łyżki octu. Niektórzy dodają soku z cytryny, ale powiem szczerze, że ocet sprawdził mi się o niebo lepiej. Zapewnia dobre rezultaty za każdym razem. Warto zwrócić uwagę, aby ocet był czysty, biały, bezsmakowy. Nie polecam jabłkowego, winnego ani balsamicznego, wpłyną na kolor i smak sera.
Krok 4: Dzięki temperaturze mleko zacznie koagulować i ścinać się w serowe grudki. Odstawiamy na 5 minut, nie mieszając za bardzo, zależy nam na dużych, nienaruszonych grudkach.
Krok 5: Masę należy przelać do durszlaka wyłożonego pieluchą tetrową. Można też użyć ściereczki, ale tetra sprawdza się tu najlepiej. Durszlak warto zawiesić na głębokiej misce lub garnku, aby woda mogła spokojnie ściekać i UWAGA – aby ser nie dotykał/nie stał w tej wodzie.
Krok 6: Gotowa ricotta! To, co wspaniałe w domowym serze – możemy regulować jego konsystencję. Po 20 minutach obciekania uzyskamy mokry twarożek, po 45 minutach do godziny – suchy serek, który można formować. Miękką ricottę można użyć do lasagne, do kanapek i deserów. Bardziej sucha ricotta sprawdzi się np. do farszu do ravioli.
Domowa ricotta
Drukuj przepisSkładniki
► mleko [4 szklanki / 1 l]
► śmietanka 30% [250 ml / 1 szklanka]
► ocet [2 łyżki]
Dodatkowo:
► sól [1 łyżeczka]
Przygotowanie
- Mleko i śmietankę przelać do garnka. Dodać soli i ustawić na średnim ogniu. Podgrzewać do momentu, aż na powierzchni utworzy się piana z malutkich bąbelków (patrz: zdjęcie). Podgrzewanie powinno zająć ok. 10 minut.
- Po pojawieniu się piany, ściągnąć garnek z ognia. Dolać ocet i zamieszać.
- Odstawić mieszankę na 5 minut. W międzyczasie wyłożyć durszlak pieluchą tetrową.
- Przelać masę przez durszlak i zostawić na 20-60 minut, w zależności od porządanej konsystencji sera. Zużyć maksymalnie w przeciągu 2 dni.
Smacznego!
13 komentarzy
Jeśli nie mam śmietanki mogę pominąć? 😉
Teoretycznie tak, choć konsystencja wyjdzie trochę inna, bardziej jak nasz polski twaróg.
Ta. Szkoda że to nie ricotta. Ricotte robi się z serwatki która się wytwarza po zrobieniu sera np. Poza tym mleko musi być „świeże”,najlepiej prosto od krowy a nie uht. To tutaj to bardziej twaróg. Dodatkowo serwatke zakwasza się w odpowiedniej temperaturze a nie „jak są bombelki”.
Przepis mało precyzyjny. Jakie mleko używamy? Ocet bezsmakowy, czyli jaki?
Mleko między 1,5% i 3,2% na pewno się sprawdzi. Każdy ocet, który nie ma wyraźnego posmaku np. spirytusowy, ryżowy, winny jasny (nie balsamiczny, jabłkowy etc.).
Genialny przepis!
Dziękuję! I smacznego :)
Czy można użyć produktów 'bez laktozy’?
Myślę, że można, jeśli to produkty nabiałowe bez laktozy (np. krowie mleko). Nie byłabym przekonana co do roślinnych zamienników np. mleka sojowego/migdałowego/śmietanki słonecznikowej.
Zrobiłam, rewelacja.
Dziękuję za przetestowanie przepisu i smacznego <3
ilo procentowy ten ocet?
jesli moj ma 20% to dodac tylko 1? czy rozrzedzic?
Dodałbym 1 :)