Niesamowicie wilgotne i mięciutkie ciasto piernikowe z czekoladą i pomarańczą. Długo świeże, aromatyczne, przepyszne i proste do przygotowania!
Ciasto piernikowe z czekoladą i pomarańczą (8 składników)
To ciasto jest moją świąteczną wersją czekoladowo-pomarańczowego ciasta Nigelli z książki ,,Kuchnia”. Jest banalnie proste do zrobienia, wilgotne, delikatne i długo zachowuje świeżość. Idealne na Boże Narodzenie, bo bezstresowe i na tyle uniwersalne, że bez problemu można przełożyć je powidłami czy oblać czekoladową polewą. Dodatek pomarańczy sprawia, że w smaku przypomina mi niemieckie Lebkuchen, do których nie szczędzi się cytrusowej skórki. To wspaniałe ciasto, do przygotowania nawet na ostatnią chwilę.
Składniki
- Do ciasta używam prawdziwego masła (82-83% tłuszczu).
- Jeśli używamy do przepisu skórki cytrusów, warto sięgnąć po produkty bio (nawet jeśli na co dzień się na nie nie decydujemy). Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule od mamachemik.pl.
- Jeśli mamy taką możliwość, zachęcam do przygotowania własnej przyprawy do piernika. Smak wypieków z dodatkiem domowej przyprawy jest nieporównywalnie lepszy, głębszy, a co najlepsze, proporcje możemy dobrać do swoich upodobań (np. pominąć anyż, dodać więcej imbiru). Ja swoje pierwsze domowe przyprawy zaczynałam robić na bazie przepisu z bloga mojewypieki i podobne proporcje towarzyszą mi do dziś :)
Co może pójść nie tak?
Ciasto piernikowe nie ma wyraźnego, piernikowego smaku?
Rodzaj użytej przyprawy do piernika ma bardzo duży wpływ na finalny smak ciasta. Nie tylko jakość użytych przypraw, ale przede wszystkim skład gotowych mieszanek bardzo się różni. Często na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy cukier lub mąkę, co sprawia, że łyżeczka takiej przyprawy ma dużo ,,słabszy” aromat niż łyżeczka przyprawy samodzielnie zmielonej.
Warto pamiętać, aby:
- zerknąć na skład używanej przez siebie mieszanki
- dostosować ilość przyprawy, sprawdzając smak ciasta
Masło nie jest miękkie.
Miękkie masło gwarantuje bezproblemowe ucieranie i jednolitą, kremową masę. Ucierając masło z cukrem wtłaczamy do masy powietrze, które potem wraz z proszkiem do pieczenia unosi ciasto w piekarniku. Nie jest to co prawda tak mocne uniesienie jak w przypadku ubijania białek jaj, ale dobrze utarte masło zapewni równomierną konsystencję. Jeśli próbujemy ucierać zbyt zimne masło, tłuszcz zbija się w grudki, które ciężko potem rozetrzeć w cieście. Takie nierówności mogą powodować, że niektóre obszary ciasta zbytnio wyschną, a inne się nie dopieką. Jeśli masło nie jest wyjęte z lodówki odpowiednio wcześnie, można podgrzać je w mikrofali przez kilka sekund na najniższej mocy. Jeśli nie mamy dostępu do mikrofali, można użyć bardzo przydatnego triku.
- Zagotować wodę w czajniku i nalać wrzątku do miski
- Ułożyć masło (może być w papierku) na talerzyku.
- Po kilkudziesięciu sekundach, gdy miska się nagrzeje, wylać wrzątek, odwrócić miskę i przykryć masło. W ciągu kilku minut masło będzie idealnie miękkie, bo zadziała na nie ciepło ze ścinek rozgrzanego naczynia.
Po czasie pieczenia podanym w przepisie widzę, że środek ciasta nadal jest mokry.
W oryginalnym przepisie Nigella poleca wyciągać z piekarnika dość niedopieczone ciasto, aby środek nadal pozostał mokry i lekko gliniasty, jak w brownie. W przypadku ciasta piernikowego uważam, że lepiej jest dopiec je w całości, a spora ilość masła i tak zapewnia bardzo delikatne i wilgotne wnętrze, nawet jeśli przetrzymamy je w piekarniku odrobinę dłużej. Ciasto zapewne pęknie na środku, i właśnie na to miejsce należy zwrócić uwagę podczas dopiekania – jeśli wygląda na ścięte, ciasto prawdopodobnie jest gotowe. Zawsze polecam przeprowadzić test suchego patyczka i ewentualnie doliczyć kilka minut do czasu pieczenia.
Ciasto piernikowe z czekoladą i pomarańczą
Drukuj przepisSkładniki
► masło [150 g / 3/4 kostki]
► cukier [100 g – 120 g / 10 – 12 łyżek]
► miód [50 g / 2 łyżki]
► mąka pszenna [150 g]
► ciemne kakao [25 g / 2 czubate łyżki]
► proszek do pieczenia [4 g / 1 łyżeczka]
► jajka rozmiar L [2 sztuki]
► pomarańcza [1 średnia sztuka / skórka i sok]
Dodatkowo:
► przyprawa do piernika [1-2 łyżeczki]
► czekolada deserowa [50 g / 1/2 tabliczki] – opcjonalnie
Przygotowanie
- 150 g masła w temperaturze pokojowej (powinno być miękkie) utrzeć mikserem ze 120 g cukru na puszystą masę. Dodać skórkę otartą z 1 średniej pomarańczy i 2 łyżki miodu. Skórkę zetrzeć tarką o drobnych oczkach, uważając przy tym, aby pozyskać możliwie jak najwięcej aromatycznej, pomarańczowej skórki, a omijać gorzkawą, białą błonę, która znajduje się pod spodem. Ponownie utrzeć maślaną masę, do połączenia.
- W osobnej misce wymieszać suche składniki: 150 g mąki pszennej, 25 g ciemnego kakao, przyprawę do piernika i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia.
- Do masy maślanej dodać połowę suchych składników, wymieszać do połączenia. Następnie wbić jajko, wymieszać. Powtórzyć powyższe kroki, aż oba jajka i wszystkie suche składniki znajdą się w cieście. Takie naprzemienne wmieszanie składników w ciasto sprawia, że w prosty sposób osiągamy bardzo jednolite, idealnie wymieszane, choć nie przesadnie napowietrzone ciasto. Odpowiednie rozprowadzenie składników w cieście gwarantuje, że wyrośnie równo.
- Na sam koniec dodać sok wyciśnięty z pomarańczy i wymieszać do połączenia. W tym momencie ciasto delikatnie może zmienić konsystencję, ale spokojnie, nie wpłynie to na finalny wypiek. Ciasto powinno być bardzo gęste, przypominające krem do tortów. Sok z pomarańczy delikatnie go rozrzedzi, ale podczas pieczenia masa się wyrówna. Dodatkowo, pod koniec mieszania można dodać 50 g posiekanej czekolady.
- Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia tak, aby arkusz papieru wystawał przy dłuższych bokach, dzięki temu będzie można łatwo podnieść i wyjąć ciasto po upieczeniu. Przelać masę do keksówki.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) przez 50-55 min. Kroić po całkowitym wystudzeniu.
Przepis inspirowany: Ciasto czekoladowo-pomarańczowe z książki ,,Kuchnia” Nigelli Lawson
Przechowywanie i mrożenie
Ogromnym plusem tego ciasta jest długie utrzymywanie świeżości (idealne na Święta!). Przechowywane w szczelnym zamknięciu spokojnie utrzyma wilgoć przez 3-4 dni. Ciasto bez polewy i kremu bardzo dobrze się mrozi. Po dokładnym zabezpieczeniu folią i włożeniu do woreczka foliowego może być mrożone przez 3 miesiące.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 kawałków, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 kawałek
177 kcal, 16 g węglowodanów, 11 g tłuszczu, 2 g białka
- wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość!
Smacznego!
🎄 Inne, pyszne ciasta, które warto upiec na Boże Narodzenie:
- Dakłas, czyli obłędny torcik bezowy wypełniony masą z kajmakiem, daktylami i orzechami włoskimi.
- Kremowy, rozpływający się u stach sernik nowojorski pieczony na parze, dzięki czemu jest idealnie płaski jak stół, nie pęka i nie opada.
- Przepiękny i bardzo prosty do wykonania zaplatany makowiec-gwiazda na krucho-drożdżowym maślanym cieście. Mięciutki, wilgotny i bardzo efektowny!
3 komentarze
Ja się robi pierniki
Hm.. wszystkie składniki już gotowe. Jednak dopiero teraz doczytałam, że to przepis na keksówke mała. Mam tylko standardowa, 35cm.
Pytanie; posiadam plaszke okrągła, 20cm, czy nada się do tego przepisu?
OMG jakie to dobre. Dzieciaki pytały czy zrobię jeszcze. Następnym razem odrazu robię dwie porcje ☺️