Niesamowicie delikatny, rozpływający się w ustach i zaskakujący w smaku dip z fety z oliwą, miodem i cytryną przygotowaną w niecodzienny sposób. Absolutnie wyjątkowy smak!
Puszysty dip z fety
Ten sposób podania dobrze znanego sera feta jest absolutnie wyjątkowy. Do przygotowania używamy tylko kilku prostych składników, ale efekt końcowy jest zachwycający. Pięknie się prezentuje, więc będzie gwiazdą każdej imprezy.
Dlaczego warto go przygotować?
- Jest bardzo uniwersalny – świetnie sprawdzi się jako dip do świeżych warzyw, zimny sos do mięsa albo pasta do kanapek.
- To pewniak imprezowy, podany na talerzu z przystawkami znika w ekspresowym tempie!
- Można wzbogacić go o ulubione dodatki, podobnie jak hummus. Dodać suszone pomidory, świeże zioła, pieczony czosnek lub pesto.
- Wygląda pięknie, smakuje niesamowicie, ale jest banalnie prosty do przygotowania.
Składniki na dip z fety
Ser Feta
Do tego przepisu wykorzystuję oryginalny ser feta, nie ser sałatkowy, z którym często jest mylony. Feta różni się od niego smakiem, konsystencją i składem. Ser feta poznacie po znaczku Chronionej Nazwy Pochodzenia, który oznacza produkcję danego dobra w określonym mieście, regionie czy kraju.
Serek kanapkowy
Nazwa tego produktu może być trochę myląca, ale pisząc serek kanapkowy mam na myśli serek twarogowy o dość wysokiej zawartości tłuszczu (ok. 20 %). W anglojęzycznych przepisach często nazwa ,,cream cheese” rozwiązuje problem, jednak w Polsce gama nabiału jest zdecydowanie bardziej szeroka. Do przepisu potrzebny jest serek o prostym składzie (bez zagęstników) np. Mój Ulubiony, Łaciaty, Twój Smak czy Almette.
Jogurt grecki
Do przepisu wykorzystałam jogurt grecki, ze względu na jego delikatny smak i gęstą konsystencję. W razie potrzeby, można go podmienić na islandzki skyr, który jest równie kremowy i gęsty.
Cytryna
W przepisie cytrynę przygotowujemy w dość specyficzny sposób, bo połówki przed wyciśnięciem soku karmelizujemy na patelni. Dzięki temu, sok nabiera ciemniejszej barwy, słodszego smaku i lekko dymnego aromatu. Takie opiekanie na pateli jest bardzo zbliżone do węglenia cebuli na rosół :) Jeśli macie ochotę, ten krok można pominąć, ale polecam wykonać taki mały eksperyment – to naprawdę fajny, prosty trik, a efekt zaskakujący!
Miód
Do tego przepisu sprawdzą się wszystkie ulubione gatunki miodu :)
Oliwa
Można użyć każdej ulubionej oliwy, to dobra okazja, aby dodać oliwy tłoczone na zimno, bo nie mamy tu obróbki termicznej, która szkodzi drogocennym kwasom tłuszczowym. Do podania można użyć także oliwy smakowej np. truflowej, bazyliowej, czosnkowej lub chili.
Jakie akcesoria przydadzą się do przygotowania dipu?
- malakser lub mikser ręczny
- patelnia do przygotowania cytryny
Przechowywanie i mrożenie
Dip można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce przez 2-5 dni. Polecam pojemniki szklane, które nie przenikają zapachami i zapewniają lepszą świeżość. Ze względu na sporą zawartość wody w nabiale, dip średnio nadaje się do mrożenia, po rozmrożeniu może się rozwarstwić i zmienić konsystencję.
Puszysty dip z fety
Drukuj przepisSkładniki
► ser feta [150 g / 1 kostka]
► serek kanapkowy [150 g / 1 opakowanie]
► jogurt grecki [1 łyżka / 25 g]
► cytryna [1 sztuka]
► miód [1 łyżka / 25 g]
► oliwa [1 łyżka]
Opcjonalnie
► zaatar, wędzona papryka i sezam do podania
Przygotowanie
- Do pojemnika malaksera pokruszyć 150 g sera feta. Rozdrobnić krótko, aby finalny dip łatwiej było zmiksować na gładko. Dodać 150 g serka kanapkowego i ponownie zmiksować.
- Cytrynę przekroić na połówki i ułożyć na suchej patelni. Prażyć przez ok. 4-5 min, aż brzegi będą brązowe i skarmelizowane.
- Do masy dodać 1 łyżkę jogurtu, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę dobrej oliwy i sok ze skarmelizowanej cytryny. Zmiksować na gładką masę. Dip jest gotowy do podawania!
- Najlepiej smakuje schłodzony. Można go podać na talerzu, posypując przyprawami, sezamem i polewając oliwą i miodem. Do dekoracji można wykorzystać także świeże zioła i owoce np. pestki granatu czy figi.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 15 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 łyżkę / 25 g
60 kcal, 2 g węglowodanów, 4 g tłuszczu, 2 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość ?
5 komentarzy
Taka podróbka fety się nie nadaje? Tylko tego mi brakuje w domu 🙈
Taka podróbka fety się nie nadaje? Tylko tego mi brakuje w domu 🙈
Wyjść wyjdzie, ale smak i konsystencja będą trochę inne :)
Super przepis. Napewno wypróbuje ❤️❤️❤️
Daj znać jak smakowało! 😍