W przeddzień sylwestrowej nocy mam dla Was super uniwersalnego kompana zimnych przekąsek, czyli prosty i efektowny wieniec chlebowy. Będzie idealnym tłem dla wszystkich dań głównych, które można wkomponować w sam środek – piękny efekt na stole gwarantowany! :) Chyba każdy ma swoje imprezowe ,,pewniaki”, bez których nie wyobraża sobie żadnego odświętnego spotkania. U nas jednym z takich rarytasów jest zdecydowanie ryba po grecku i przyznam, że dorsz po grecku SuperFish zaskoczył mnie bardzo pozytywnie świetnym smakiem i prostym składem. Nie ma konserwantów i barwników, za to spore kawałki ryby w sosie z masą warzyw.
Co więcej, poza przepisem, razem z SuperFish przygotowałam szybki projekt DIY, który pozwoli przemienić pozostałe opakowanie w pudełeczko do kuchennej organizacji. Gdy tylko usłyszałam o pomyśle producenta na ponowne wykorzystanie opakowań, wiedziałam, że muszę wziąć udział w akcji :) Uwielbiam dawać przedmiotom ,,nowe życie”, robię to bardzo często i w ten sposób za grosze zorganizowałam swoją spiżarkę i dużą część kuchni. Możemy w ten sposób oszczędzić pieniądze, planetę i przy okazji pobudzić swoją kreatywność.
Wieniec chlebowy (3 składniki)
Drukuj przepisSkładniki
► mąka pszenna [ok. 400-530 g / 3 do 4 szklanek mąki – wyjaśnienie w opisie przygotowania]
► drożdże suszone [5 g / 1 płaska łyżka]
► cukier [25 g / 1 łyżka]
Dodatkowo
► ciepła woda [375 ml / 1 i 1/2 szklanki]
► sól [6 g / 1 łyżeczka]
Przygotowanie
- Do ciepłej (nie gorącej!) wody dodać drożdże i cukier. Wymieszać i odstawić na 5 minut.
- Do mokrych składników dodać 2 szklanki mąki i wymieszać mikserem ze spiralkami do ciasta drożdżowego, aż do połączenia składników. Od tego momentu dodawać po pół szklanki mąki i mieszać mikserem do momentu, aż ciasto zacznie formować kulę i odklejać się od ścianek miski. To ciasto ma być klejące i bardzo mięciutkie, w żadnym wypadku twarde i zwarte. Zmienne ilości mąki zależą od temperatury, zwykle wystarczą 3 lub 3 i pół szklanki mąki.
- Gdy ciasto uformuje się w gładką, miękką kulę, przełożyć na blat oprószony mąką i zagnieść ręcznie przez 2-3 minuty.
- Ciasto odstawić do wyrośnięcia na ok. godzinę.
- Wyrośnięte ciasto zagnieść ponownie przez 2-3 minuty, po czym rozwałkować na placek przypominający kształt prostokąta. Zwijać ciasto wzdłuż krótszego boku z obu stron i delikatnie skleić palcami ,,szew” ciasta, kiedy obie strony zejdą się na środku.
- Z powstałego wałka ciasta uformować okrąg. Odcinać kawałki nożyczkami kuchennymi co 2-3 cm i wywijać delikatnie powstałe kawałki.
- Gdy cały wieniec będzie skończony, posmarować wierzch rozkłóconym jajkiem i piec w 200 stopniach przez ok. 25-30 min.
Smacznego!
Aby ponownie wykorzystać opakowanie wystarczy sznurek i trochę gorącego kleju. Nada się także każdy uniwersalny klej szybkoschnący. Jeśli będziecie używać pudełek do organizacji i przechowywania żywości, upewnijcie się, że klej jest nietoksyczny. Do porządnego doczyszczenia opakowania użyłam sody oczyszczonej – posypałam ją obficie i pozostawiłam na kilka minut, po czym wysypałam i umyłam płynem do mycia naczyń.
Na samym szczycie opakowania wylewam odrobinę kleju i naklejam początek sznurka. Polecam tu nie szaleć z ilością kleju, mała kropka w zupełności wystarczy.
Następnie owijam całe opakowanie wokół, stawiając kropki z kleju co jakiś czas, dla lepszej stabilności.
Dodatkowo, opakowanie można wyłożyć jutą. Założony materiał przyklejam do ścianek i wykładam nim dno pudełka, obcinając zbędny nadmiar.
W tak przygotowanym opakowaniu można przechowywać i organizować przeróżne przedmioty kuchenne, słoiczki z przyprawami czy hebratą, serwetki czy inne drobne gadżety. Można także użyć do go przechowywania i podawania żywności np. jako kosz na pieczywo lub ciasteczka.