Rabarbar od zawsze kojarzył mi się tylko z ciastem, ale od teraz ten przepis będzie na mojej liście obowiązkowej w rabarbarowym sezonie. Lemoniada rabarbarowa jest nie tylko pięknie różowa i pyszna, ale też banalnie prosta do przygotowania. Idealna na wiosenno-letnie imprezy plenerowe!
Jak wybierać rabarbar?
Rabarbar jest najlepszy w pełni sezonu, zazwyczaj w kwietniu, maju i czerwcu. Łodyżki świeżego rabarbaru powinny być jędrne i twardawe, unikajmy wybierania tych miękkich, opadających, a także mocno podniszczonych i uszkodzonych mechanicznie. Aby ponownie ,,ożywić” rabarbar, który nie jest już pierwszej świeżości, można wrzucić łodyżki na kilka minut do lodowatej wody. Do spożycia nadają się tylko łodygi, liście mogą być trujące dla człowieka.
Czym słodzić lemoniadę?
Lemoniada nie musi być koniecznie słodzona cukrem. Zamiast klasycznego kryształu można dodać cukier trzcinowy, miód, ksylitol, erytrol czy inne, ulubione zamienniki. Radziłabym po prostu kierować się smakiem i w razie czego dodawać powoli wybranej substancji słodzącej. Należy pamiętać, że lemoniada rabarbarowa, czyli połączenie rabarbaru z cytryną, jest dość kwaśna, więc nie będzie dobrze smakować bez żadnego dodatkowego źródła słodyczy. Jeśli okaże się, że lemoniada wymaga więcej słodkiego smaku już po przestudzeniu, wystarczy wymieszać substancję słodzącą z odrobiną wrzątku, aby utworzyć syrop słodzący. Łatwiej rozprowadzi się w – nawet chłodnym – napoju i pozwoli idealnie dobrać smak pod nasz gust.
Lemoniada rabarbarowa
Drukuj przepisSkładniki
► rabarbar [ok.500 g / 5 łodyg]
► cytryna [ok. 100 g / 1 sztuka]
► cukier lub ksylitol [400 g / 2 szklanki]
Dodatkowo
► woda [2-3 l – zobacz opis przygotowania]
Przygotowanie
- Rabarbar umyć i odciąć końcówki. Nie obierać! W miarę możliwości do przepisu wybrać najbardziej czerwone łodyżki (żeby lemoniada miała ładny, różowy kolor). Przeciąć na pół i włożyć do dużego garnka.
- Cytrynę sparzyć, pokroić na ćwiartki i przełożyć do garnka.
- Składniki zasypać cukrem, zalać 1,5 l wrzątku i gotować na małym ogniu przez ok. godzinę, aż rabarbar się rozpadnie. Gotowy syrop przelać przez sito, żeby pozbyć się kawałków rabarbaru i cytryny.
- Do gotowego roztworu dolać 2-3 l zimnej wody (w zależności od preferencji – im więcej wody tym mniej słodka lemoniada). Podawać z lodem.
6 komentarzy
Przecież to zwykły kompot:p
W sumie racja :D Muszę kiedyś spróbować podać to na ciepło, świetny pomysł! :D
Już ją lubię :D
Kurde, musze dorwać rabarbar, dzięki za przypomnienie xd
Nie pamiętam kiedy ostatnio jadłam coś z rabarbarem!
Lemoniada z rabarbarem? Jestem na tak :)
http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/