Przepis na prosty i szybki jabłecznik naszpikowany owocami, pokryty słodką, rozpływającą się w ustach masą krówkową.
Jabłecznik z masą krówkową
To niezwykłe ciasto ostatnimi czasy podbiło serca domowników. Dość nietypowe, naszpikowane ogromną ilością soczystych jabłek i polane okazałą warstwą masy krówkowej. Gdy piekłam je po raz pierwszy, byłam prawie pewna, że nie może się udać. Tak duża ilość jabłek na tak niewiele ciasta? A jednak, wyszło aromatyczne, wilgotne, maślane, jako idealny spód do słodkiej, karmelowej polewy, która pięknie tężeje i razem z jabłkiem tworzy harmonijną całość. Dodatkowo, po przygotowaniu masy polecam posypać ją z wierzchu płatkami soli lub gruboziarnistą solą zmieloną w młynku. Mamy wtedy całą symfonię smaków, od słonego karmelu, przez rozgrzewający cynamon, soczyste, kwaśne jabłka, po delikatne, pachnące masłem ciasto. Mam nadzieję, że i Wam tak zasmakuje :)
Wskazówki
- Wykonanie masy krówkowej za pierwszym razem może być dość stresujące. Polecam użyć do tego jasnego (np. metalowego) garnka bez powłoki i nie opuszczać miejsca pracy, zanim krówka nie będzie gotowa.
- Podobną masę można też wykonać z kupionych krówek (ok. 300 g) wystarczy pokruszyć je w garku, powoli rozpuścić i na koniec dodać łyżkę masła. To droższa opcja, ale jak najbardziej się sprawdzi, jeśli chcemy np. zużyć nadmiar cukierków.
Przepis inspirowany: Taste of Home
Jabłecznik z masą krówkową
Drukuj przepisSkładniki
► masło [200 g / 1 kostka]
► cukier trzcinowy [300 g / 1 i 1/2 szklanki] *można użyć białego, ale zdecydowanie polecam trzcinowy
► jajka [2 sztuki rozmiar L]
► mąka pszenna [250 g]
► proszek do pieczenia [1 łyżeczka]
► jabłka [4 średnie sztuki]
► śmietanka 30 lub 36% [200 g / niecała szklanka]
Dodatkowo:
► cynamon [1 łyżeczka]
► sól [1/2 łyżeczki]
► zimna woda [60 ml / 1/4 szklanki]
► ekstrakt waniliowy [kilka kropel]-opcjonalnie
Przygotowanie
- Przed przystąpieniem do pieczenia, przeczytaj przepis od początku do końca ;)
- Do tego przepisu masło i jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Najlepiej wyjąć je z lodówki ok. 1 godziny przed przygotowaniem ciasta.
- Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w kostkę o wielkości 0,5-1 cm. Najlepiej do tego przepisu sprawdzą się kwaśne odmiany jabłek, takie jak szara reneta czy booskop. Jeśli korzystamy z mniej kwaskowatych gatunków, po pokrojeniu można skropić jabłka sokiem z cytryny, żeby smaki w cieście były bardziej zrównoważone.
- 100 g (pół kostki) miękkiego masła utrzeć ze 100 g (połową szklanki) cukru, cynamonem i (opcjonalnie) ekstraktem waniliowym. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc dobrze jest połączyć najbardziej aromatyczne składniki (w tym przypadku cynamon i wanilię) właśnie z tłuszczem, aby ich smak w cieście był jeszcze bardziej intensywny. Masło z cukrem ucierać tylko do momentu połączenia składników. Do tego celu najlepiej użyć ręcznego miksera, choć w razie jego braku można to też zrobić drewnianą łyżką lub drewnianą kulą do ucierania ciasta.
- Do masy maślanej wbić 2 jajka i miksować do połączenia składników.
- Dodać 250 g mąki, 1/2 łyżeczki soli, 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i 1/4 szklanki zimnej wody, mieszać do połączenia. Na sam koniec dodać pokrojone w kostkę jabłka. Wymieszać ciasto i jabłka szpatułką lub łyżką, aż kostki jabłka będą pokryte masą. Na tym etapie może się wydawać, że jabłek jest zbyt dużo i ciasto nie ma prawa się udać – mimo, że to sprawdzony przepis, za każdym razem jak piekę to ciasto, mam takie samo wrażenie :) Ale spokojnie, tak właśnie ma być! Ciasto jest dość gęste, a dzięki jabłkom staje się wilgotne i soczyste.
- Blaszkę o wymiarach 23 x 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia tak, aby po dwóch przeciwległych bokach został zapas papieru. Dzięki temu zostawionemu zapasowi, po upieczeniu będzie można chwycić za papier i podważyć ciasto, wyjmując je bez problemu z blachy, bez obawy, że będzie przywierać lub się przypali. Używając tej techniki, nie trzeba też smarować i wysypywać blaszki. Aby papier się nie ślizgał i nie uciekał podczas wykładania ciasta, polecam przypiąć go do ścianek blaszki za pomocą klamerek (u mnie drewniane klamerki do tego zadania zawsze są w kuchennej szufladzie) lub klipsami biurowymi.
- Wyłożyć ciasto do blachy, starając się uformować je w jedną, płaską warstwę. Dzięki płaskiej powierzchni, nałożona później krówka równo rozłoży się na wszystkich kawałkach.
- Ciasto piec przez 30 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Po wyjęciu przestudzić.
W trakcie studzenia ciasta przygotować masę krówkową.
- W rondelku, na małym ogniu rozpuścić 100 g masła. Dorzucić 200 g cukru i wymieszać. W przypadku użycia białego cukru, finalny kolor krówki będzie jaśniejszy niż ten na zdjęciu.
- Powoli, wąskim strumieniem dolać 200 g śmietanki (30 lub 36%). Mieszać delikatnie, cały czas podgrzewając na małym ogniu.
- Kiedy cukier całkowicie się rozpuści, odrobinę zwiększyć ogień i podgrzewać przez 10-15 min, cały czas mieszając. Masa zacznie gęstnieć i nabierać głębszego, bursztynowego koloru. Ze względu na wysoką zawartość cukru, masa krówkowa jest bardzo podatna na przypalanie, więc nie można jej zostawić ,,samej sobie”. Konieczne jest częste mieszanie, aby nie przypalić dna garnka.
- Co jakiś czas testować konsystencję – kropelkę masy przełożyć na talerzyk i jeśli po kilku sekundach masa zacznie tężeć na talerzyku, krówka jest gotowa.
- Tak przygotowaną masę wylać na przestudzone ciasto, schłodzić całkowicie, aż masa stężeje (ok. 3-4 godziny w temperaturze pokojowej, choć ja po wystudzeniu ciasta lubię wstawić je do lodówki na godzinę, wtedy masa pięknie się kroi). Można także przygotować ciasto wieczorem i pozostawić do stężenia na noc. Zaraz po wylaniu krówki na ciasto, polecam posypać ją gruboziarnistą solą, która wspaniale podkreśla i równoważy słodki, karmelowy smak masy krówkowej.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 kawałków , ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 kawałek
369 kcal, 46 g węglowodanów, 20 g tłuszczu, 4 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość! :)
10 komentarzy
Dlaczego masa krowkowa nie gestnieje na gazie. Ani nie ciemnieje? Czy mozna podgrzewac dluzej czy mozna bez obaw wylac na ciasto.
Czy przy użyciu gotowego kajaku z puszki podgrzać go i dodać kremówkę?
Myślę, że gotowy kajmak można po prostu rozmieszać i rozprowadzić na cieście bez żadnych dodatków.
Pierwszy kawałek pożarłam łapczywie z półpłynną masą krówkową i byłam nieco rozczarowana… Kolejne doczekały już w lodówce do odpowiedniej konsystencji – to ciasto jest tak pyszne, że powinno zostać zakazane!
Dziękuję za wspaniały i banalny przepis :)
To fakt, przed wystygnięciem nie jest wcale takie obiecujące :D Cieszę się bardzo, że smakowało! ?
Wygląda smakowicie, ale niestety dla mnie są niektóre niewskazane składniki :(
Czy można użyć gotowej masy krówkowej bądź kajmakowej?
Można :)
Czy to ciasto można mrozić? Czy migdały nadadzą się jako dekoracja?
Ciasto próbowałam mrozić tylko bez masy krówkowej (obawiam się, że po rozmrożeniu mogłaby się rozpłynąć). Jak najbardziej można owinąć szczelnie i mrozić do 3 miesięcy, a po rozmrożeniu przygotować polewę. Jak najbardziej można udekorować migdałami :)