Stół wigilijny w każdym domu jest zastawiony inaczej, ale nie słyszałam jeszcze, żeby ktokolwiek pominął pierogi z kapustą i grzybami! W naszym domu to hicior, na który czeka się cały rok. Jesienią zbieramy grzyby już z myślą o świętach, a zaraz przed wigilią lepimy ilość prawie dla wojska, choć i tak znikają w oka mgnieniu. To bardzo prosty przepis, idealny na pierwsze przygody wigilijno-pierogowe.
Proste pierogi z kapustą i grzybami
Drukuj przepisSkładniki
► ciasto na pierogi klasyczne lub ciasto na pierogi z ziemniakami
► kapusta kiszona [750 g]
► grzyby leśne suszone [30-40 g]
► olej rzepakowy [4 łyżki]
► cebula [2 sztuki]
Dodatkowo:
► liść laurowy [3 sztuki]
► ziele angielskie [3 kulki]
► sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
- Kapustę odsączyć, przełożyć do garnka, dodać liście laurowe i ziele angielskie, zalać zimną wodą do poziomu kapusty i gotować na małym ogniu przez ok. godzinę lub do miękkości.
- Grzyby zalać wrzątkiem do przykrycia, odstawić na 15 minut, po czym gotować do miękkości.
- Gotowe grzyby przelać razem z wodą z gotowania do kapusty, wymieszać i gotować dodatkowe 15 minut.
- W tym czasie na 2 łyżkach zeszklić pokrojoną w kostkę cebulkę, gdy będzie gotowa dorzucić kapustę z grzybami (odsączone, już bez wody z gotowania), dolać dodatkowe 2 łyżki oleju i smażyć przez ok. 10 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
- Farsz jest właściwie gotowy – można go teraz zmielić, albo w maszynce do mielenia mięsa, albo po prostu ręcznym blenderem (mój ulubiony sposób!).
- Ciasto przygotować wg wybranego przepisu, rozwałkować, wykrawać kółeczka ulubioną szklanką lub foremką, napełniać łyżeczką farszu i zamykać w ulubiony sposób (kultowy sposób to przyciskanie brzegów widelcem, dla zaawansowanych najlepiej sprawdza się falbanka).
- Pierogi gotować we wrzątku, ok. 5 minut lub do momentu aż wypłyną.
- Podawać z cebulką, przesmażone, z roztopionym masełkiem lub w inny ulubiony sposób. :)
3 komentarze
Świetnie dziękuję za odpowiedź ?
Mam świeże grzyby zamrożone. Jak mam przeliczyć suszone z Pani przepisu na świeże (chyba że to bez różnicy i dodać po prostu tyle samo)?
Ps. Czy do takich pierogów można robić też wersje z ciastem na mleku (Z Pani artykułu?)
Dodam ze pierogi będą moment obgotowane plus do mrożenia
Świeżych dałabym dwa razy tyle co suszonych, żeby było je porządnie czuć, ale można oczywiście zmniejszyć lub zwiększyć tę porcję w zależności od preferencji. Tak, zdecydowanie, ciasto na mleku nadaje się do wszystkich pierogów :)