Niesamowicie prosty i pyszny pasztet z ciecierzycy to wegetariańska propozycja na co dzień i od święta. Zawsze się udaje i błyskawicznie znika ze stołu!
Pasztet z ciecierzycy z masłem orzechowym
Przyznam szczerze, że mam ogromną słabość do połączenia ciecierzycy i masła orzechowego. Nierzadko robię hummus, w którym podmieniam tahini właśnie na masło z orzechów ziemnych. Ta kombinacja jest dla mnie tak nieziemsko pyszna, że musiałam w końcu upiec pasztet! Ten pasztet z ciecierzycy nazwałabym… niezwykle leniwym. Pasztetów warzywnych napiekłam się całkiem sporo, ale zawsze było z nimi dużo zachodu – gotowanie kaszy czy krojenie i przesmażanie warzyw. Masa pracochłonnych i czasochłonnych czynności. Tutaj, jak na leniwy przepis przystało, wszystko trafia do jednej michy. W weekendowy poranek można go ukręcić jeszcze w piżamie, wstawić do pieca i po godzinie wyjąć przepyszny, cieplutki pasztet na kanapki. Co więcej, to przepis dość ,,awaryjny”, bo nie zawiera żadnych świeżych składników, wszystko pochodzi ze spiżarki.
Dodatki
Jak widzicie w przepisie, nie szaleję tu z przyprawami, aby nie ,,zagłuszyć” masła orzechowego i suszonych pomidorów. Jeśli macie ochotę, oczywiście doprawcie ten pasztet po swojemu. Można dodać odrobinę kuminu, czosnku, suszonej cebuli, garam masala, curry, imbiru czy ulubionych ziół. Do masy można dodać suszoną żurawinę lub pokrojone, suszone śliwki, a także całe orzechy (ziemne, laskowe, pistacje).
Pasztet z ciecierzycy z masłem orzechowym
Drukuj przepisSkładniki
► ciecierzyca [240 g / 1 puszka ciecierzycy konserwowej po odsączeniu]
► masło orzechowe [100 g / 4 łyżki]
► suszone pomidory w oleju [ok. 80 g / 4 pomidory i 20 g / 2 łyżki oleju ze słoika]
► jajka rozmiar L [2 sztuki]
Dodatkowo:
► sól [1/2 łyżeczki lub więcej do smaku]
► biały pieprz [1/4 łyżeczki] – opcjonalnie
*pasztet z tych składników wychodzi dość niski, jeśli macie ochotę upiec wysoki, bardzo okazały pasztet, warto pomyśleć nad podwojeniem składników.
Przygotowanie
- Puszkę ciecierzycy odsączyć i opłukać, umieścić w misce razem z 4 łyżkami (100 g) masła orzechowego, 4 pomidorami suszonymi (80 g), 2 łyżkami (20 g) oleju z suszonych pomidorów i 2 jajkami.
- Wszystkie składniki zmiksować na gładko za pomocą ręcznego blendera (można też wrzucić je do malaksera lub wysokoobrotowego robota kuchennego). Pod koniec doprawić solą i (opcjonalnie) białym pieprzem i wymieszać.
- Masę przelać do keksówki o wymiarach 31 x 11 cm wyłożoną papierem do pieczenia lub natłuszczoną i wysypaną bułką tartą. Osobiście wolę wyłożyć ją papierem, aby po przeciwległych bokach keksówki wystawał zapas, wtedy po upieczeniu można łatwo podważyć pasztet i bez trudu go wyciągnąć.
- Piec przez 40-45 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Całkowicie wystudzić przed krojeniem. Przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce (najlepiej w szklanym pojemniku) do 4-5 dni.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 10 plasterków, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 plaster pasztetu
140 kcal, 6 g węglowodanów, 10 g tłuszczu, 6 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość!
20 komentarzy
Właśnie piekę. Ale już nawet przed pieczeniem, w formie pasty do smarowania jest obłędnie pyszny.
Dodaję do ulubionych przepisów
Jestem zachwycona tym przepisem, prostotą składu, wykonania i smaku! Rewelacja po całości! Od wielu lat robię najróżniejsze pasztety, ale wszystkie wymiękają, są przekombinowane!
Miałam ugotowaną ciecierzycę, całe suche 400 g, dodałam 3 jajka, 10 pomidorów z oliwą, pięć łyżek masła orzechowego, kawałek imbiru i 2 ząbki czosnku. Przepuściłamncałość przez elektryczną maszynkę do mięsa, sitko najdrobniejsze, tzw. makowe. Wyszła duża blaszka pasztetu zwartego, wilgotnego, przepysznego z kiszonym ogórkiem i majonezem Vegan! Pięknie dziękuję za przepis!
Witam. Jeżeli planuję spróbować z mielonym siemieniem lnianym zamiast jajek, ile powinna go użyć i jak przygotować?
Ja jajka zastępuje nasionami chia zalanymi gorąca wodą do uzyskania takiej ” kisielowatej” konsystencji ;))
Pasztet pyszny ale trochę za suchy wyszedł. Czy mogę następnym razem dodać więcej oleju ze słoika z suszonymi pomidorami?
Myślę że tak, albo trochę skrócić czas pieczenia. Podejrzewam też, że konsystencja masła orzechowego może mieć wpływ na konsystencję pasztetu – baradziej płynne masła dadzą trochę wilgotniejszą konsystencję finalną.
Zrobiłam ten pasztet na Wielkanoc, baaaardzo smaczny i prosty :) Upiekłam też ciasteczka cytrynowe – niebo!
Super, dziękuję za wykorzystanie przepisu (a nawet dwóch) ??
Witam. Chce wlasnie zrobic ten pasztet do swiezego upieczonego chlebka ale mam tylko sucha ciecierzyce taka do ugotowania najpierw – jaki bylby wtedy przelicznik?? Pozdrawiam
Suchą ciecierzycę przeliczam w proporcji 1:2,2 czyli ze 100 g suchej ciecierzycy wychodzi mniej więcej 220 g ugotowanej. Oczywiście trzeba ją wcześniej namoczyć przez ok. 12 godzin.
Ależ prosty do zrobienia. Ciekawi mnie to połączenie smaków ;)
To fakt, jest bardzo prosty i za każdym razem się udaje :)
Spróbowałam zrobić z soczewicą i wyszedł! Ale jak tylko będę mieć ciecierzycę to spróbuję Twojej oryginalnej wersji :)
To ja w takim razie muszę spróbować wersji soczewicowej :)
Witam, hummus o którym wspomina Pani na początku przepisu to ciecierzyca, masło orzechowe i coś jeszcze? W jakich proporcjach składniki?
Często używam po prostu masła orzechowego zamiast tahini w przeróżnych przepisach na hummus np. ciecierzyca, masło orzechowe, sok z cytryny, sól, ulubione przyprawy (chili, kumin), jeśli chodzi o proporcje to naprawdę różnie, zwykle dobieram wszystko pod smak, dodaję czasem pieczony czosnek, suszone pomidory, świeże zioła :)
Czy zamiast ciecierzycy można użyć soczewicy? Akurat mam puszkę soczewicy w domu, a nie wiem czy pasztet wtedy wyjdzie… :)
Nie piekłam w takiej wersji, ale można spróbować :)
Witam,a czy można czymś jajka zastąpić? Zalewa z cieciorki może być?
Nie próbowałam piec bez jajek, w wersji wegańskiej poeksperymentowałabym albo właśnie z aquafabą albo może mielonym siemieniem lnianym z wodą.