Kasza jaglana to jeden z najbardziej wartościowych skarbów polskiej kuchni. Pasuje do wytrawnych i słodkich dań, nie ma wyraźnego, silnego smaku, więc świetnie odnajduje się w sosach, zapiekankach, a także jako składnik słodyczy i wypieków. Niestety, ma tylu przeciwników co zwolenników. Źle ugotowana ma nieapetyczną, nijaką konsystencję i nieprzyjemny posmak goryczki. Ale spokojnie, wystarczy dobra technika, aby pozbyć się tych problemów na zawsze! Przygotowanie nie jest skomplikowane, a efekt zawsze tak samo zadowalający. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać dotychczasowych niedowiarków, że kasza jaglana da się lubić :)
Kaszę przesypuję do garnka. Nawet jeśli zdarzy mi się kupić kaszę w plastikowych torebkach, zawsze przecinam je i wrzucam luzem do garnka. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć pożądaną konsystencję.
Kaszę zalewam wrzątkiem tak, aby cała skryła się pod taflą wody. Odstawiam na 5-10 minut. Po zalaniu, kasza zacznie wydzielać charakterystyczny zapach. Dzięki parzeniu we wrzątku pozbywamy się niechcianej goryczki.
Sparzoną kaszę przekładam na sito i płuczę do momentu, aż woda wypływająca spod sita będzie przejrzysta.
Przepłukaną kaszę przekładam do garnka, zalewam wrzątkiem i dorzucam sól. Gotuję na średnim ogniu bez mieszania, aż do momentu, kiedy większość wody się wchłonie, a między ziarenkami kaszy pojawią się ,,kratery” (jak na zdjęciu)
Gdy kasza będzie wyglądać jak na zdjęciu powyżej, zestawiam z palnika, przykrywam pokrywką i odstawiam na ok. 5 minut, aby odpoczęła i wchłonęła resztki wody.
Gotową kaszę rozdzielam widelcem, aby uzyskać sypką konsystencję.
Pod koniec, póki kasza jest jeszcze ciepła, dodaję kawałeczki masła i mieszam do połączenia. Dodatek masła sprawia, że kasza jest delikatna w smaku, mięciutka, kremowa, a lekka maślana słodycz podbija orzechowe nuty kaszy.
Idealnie ugotowana kasza jaglana
Drukuj przepisSkładniki
► kasza jaglana [100 g]
► masło [1 łyżka]
Dodatkowo
► sól [1/2 łyżeczki]
► wrzątek [1 szklanka / 250 ml]
Przygotowanie
- Kaszę przełożyć do miski, zalać wrzątkiem tak, aby cała była przykryta i odstawić na 5-10 minut.
- Kaszę przełożyć na sito i przepłukać porządnie, aż woda spływająca spod spodu będzie klarowna.
- Przełożyć do garnka i zalać 1 szklanką wrzątku.
- Gotować na średnim ogniu przez ok. 15 minut, aż kasza wchłonie wodę. Warto przygotowywać to danie w naczyniu z powłoką non stick, bo kasza podczas gotowania lubi się przypalić.
- Po pojawieniu się ,,kraterów” na powierzchni kaszy, zestawić garnek z palnika i pozostawić pod przykryciem na ok. 5 minut.
- Gotową kaszę rozdzielić widelcem, aby uzyskać sypką konsystencję.
- Do jeszcze ciepłej kaszy dodać kawałeczki masła i wymieszać do rozpuszczenia.
5 komentarzy
Jjak ja się cieszę ze znalazlam Twojj profilll!!! KOCHAM GO ZA PROSTOTĘ I SZYBKOŚĆ WYKONANIA
Odkąd trafiłam na ten przepis, kasza jaglana zagościła na dobre w mojej kuchni, na słodko i wytrawnie ;)
Super! Kasza jaglana jest pyszna, jeśli się ją dobrze przygotuje może być wyjątkowo uniwersalna 😍
Ile wody? 3:1
250 ml wody (Szklanka) na 100 g kaszy