To niesamowite ciasto jest nie tylko łatwe do przygotowania, miłe w pracy, elastyczne i miękkie, ale jego największa zaleta tkwi w delikatności, jaką uzyskujemy po ugotowaniu. Pierogi pozostają miękkie dłużej, niż te robione na klasycznym cieście, są pyszne, rzadko się rozklejają i dobrze mrożą. Z tego samego ciasta można przygotować delikatne łazanki, idealnie sprawdzą się w wigilijnej kapuście!
Ciasto na pierogi z ziemniakami
Drukuj przepisSkładniki
► mąka pszenna [1 kg]
► ziemniaki [ok. 350 g obranych, surowych]
► jajko [1 sztuka]
► olej lub roztopione masło [10 g / 1 łyżka]
Dodatkowo
► sól [1 łyżeczka]
► ciepła woda [ok. 2 szklanki]
Przygotowanie
- Ugotowane i ostudzone ziemniaki przecisnąć przez praskę.
- Do miski dodać mąkę, ziemniaki, sól, jajko i olej. Wymieszać drewnianą łyżką.
- Stopniowo dodawać ciepłą wodę i zagniatać.
- Dodawać wodę po trochu, aż do osiągnięcia zwartej kuli z ciasta. Ilość wody może się różnić w zależności od mąki, ziemniaków i rozmiaru jajka, najlepiej obserwować konsystencję i dodać tyle, ile potrzeba. U mnie zwykle wychodzą dokładnie 2 szklanki.
- Przełożyć całość na stolnicę i zagniatać przez 10-15 minut, do osiągnięcia elastycznej, lśniącej kuli z ciasta. W razie potrzeby podsypywać mąką
- Ciasto jest gotowe na pierogi i/lub łazanki!
11 komentarzy
Ciasto super, mięciutkie i delikatne! :)
Przepraszam, w przepisie jest 1 kg mąki, w przygotowaniu jest: dodać mąkę, czyli całe 1 kg?
Tak, całość :)
moja babcia tez tak robi i są to najlepsze pierogi na swiecie :)
Babcie wiedzą co dobre :)
A moja babcia się nie przewraca w grobie. Jej pierogi były najlepszymi pierogami na świecie. Były mięciutkie, po zamrożeniu były równie smaczne jak na świeżo. A ciasto było właśnie z dodatkiem ziemniaka.
A czy jajko nie spowoduje tego, że pierogi będą twardsze? Mam zamiar zrobić dzisiaj pierogi i szukam przepisu na te delikatne
A moja mama i babcia robiły ciasto z jajkiem. …dla mnie nic dziwnego. Dobry przepis.
Są dziesiątki przepisów na pierogi. W każdym regionie, a nawet domu przygotowywało się je inaczej. W starych, dobrych książkach kucharskich poświęconych kuchni polskiej znajdziemy nie jeden, a co najmniej kilka przepisów na pierogi. U mnie na blogu też jest ich kilka :) Moim zdaniem warto eksperymentować i być może znaleźć swój ulubiony, ale nie upierać się przy jednej, świętej wersji, bo taka nie istnieje.
babcie się w grobach przewracają, jajko w cieście na pierogi?
Straszna zbrodnia, faktycznie ;)