Wspaniała babka cytrynowa, mięciutka, wilgotna, pełna masła, lekko kwaśna, niezbyt przesłodzona. Idealna! Co więcej, na drugi dzień nie wysycha, a nabiera więcej wilgoci.
Maślana babka cytrynowa
Ten przepis – podobnie jak wiele najpopularniejszych przepisów na blogu – pochodzi z przepiśnika Mamy. Innymi słowy, nie może się nie udać! Przyznam szczerze, testując babki z różnych przepisów napiekłam sporo zakalców, niektóre były niemiłosiernie suche, inne całkowicie bez smaku. Ta babka jest tak prosta i tak pyszna, że wynagrodziła mi te wszystkie nieudane próby. Wspaniała w swojej prostocie, mięciutka, wilgotna, pełna masła, lekko kwaśna, niezbyt przesłodzona. Idealna! Co więcej, na drugi dzień nie wysycha, a nabiera więcej wilgoci. Do tego zwieńczyłam ją polewą z białej czekolady, która rozpływa się w ustach. Jeśli lubicie proste i genialne pyszne ciasta, musicie spróbować tego przepisu!
Maślana babka cytrynowa
Drukuj przepisSkładniki
► masło [120 g]
► cukier [120 g]
► cytryna [skórka otarta z 1/2 jednej średniej sztuki i 3 łyżki soku]
► jajka [2 sztuki, rozmiar L]
► mąka pszenna [200 g]
► proszek do pieczenia [1 łyżeczka]
► gęsty jogurt naturalny [120 g]
Dodatkowo
► cukier waniliowy [5 g / 1 łyżeczka] – opcjonalnie
► sól [1/2 łyżeczki] – opcjonalnie
Na ganache – opcjonalnie
► biała czekolada [100 g / 1 tabliczka]
► śmietanka 30% lub 36% [50 g]
► sok z cytryny [2 łyżki]
Przygotowanie
- Przed przystąpieniem do pieczenia, przeczytaj przepis od początku do końca :)
- Do tego przepisu będą potrzebne składniki w temperaturze pokojowej. Należy wyjąć je z lodówki (jeśli trzymasz w lodówce) przynajmniej godzinę przed pieczeniem.
- Cytrynę sparzyć wrzątkiem i porządnie wyszorować.
- W misce umieścić 120 g miękkiego masła, 120 g cukru i 1 łyżeczkę cukru waniliowego. Do składników dodać skórkę otartą z połowy cytryny. Skórkę polecam ścierać na tarce o najmniejszych oczkach, uważając bardzo, aby nie ścierać białej części, która znajduje się zaraz pod zewnętrzną, żółtą warstwą. Biała błonka cytrusów nada ciastu nieprzyjemny, gorzkawy posmak.
- Ucierać masło z cukrem i dodatkami za pomocą miksera przez ok. 3-4 minuty, aż masa będzie puszysta i wyraźnie pojaśnieje.
- Nie przestając mieszać, wbijać po jednym jajku i miksować do połączenia.
- W osobnej misce wymieszać 200 g mąki, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia i (opcjonalnie) 1/2 łyżeczki soli.
- Do masy maślanej przesiać suche składniki i wymieszać do połączenia (masa będzie dość sucha).
- Pod koniec dodać 120 g gęstego jogurtu naturalnego i 3 łyżki soku z cytryny. Wymieszać.
- Keksówkę o wymiarach 31 x 11 cm wyłożyć papierem do pieczenia tak, aby arkusz papieru wystawał wzdłuż dłuższych boków po obu stronach. Dzięki temu będzie można łatwo wyjąć ciasto z blachy podnosząc je właśnie za te rogi wystającego papieru. Jeśli podczas przekładania ciasta do blachy papier będzie ,,uciekał”, można podpiąć go za pomocą klamerek lub klipsów biurowych, które usuwamy przed wstawieniem blachy do pieca.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) przez 50-60 min. Jeśli po 50 minutach ciasto nie będzie miało złotej skórki, można zwiększyć grzanie do 180 stopni i dopiec przez kolejne 10 min (zależy od piekarnika). Babkę kroić po wystudzeniu. Gdy całkowicie wystygnie, można polać cytrynowym lukrem lub przygotować kremowy ganache z białej czekolady.
Ganache z białej czekolady
- 100 g białej czekolady połamać na kostki i wrzucić do małego rondelka z 50 g słodkiej śmietanki 30 lub 36% tłuszczu. Podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając, aż czekolada całkowicie się rozpuści. Zdjąć z ognia, dodać 2 łyżki soku z cytryny, wymieszać do połączenia i polać ciasto.
- Wstawić do lodówki co całkowitego stężenia (minimum 2 godziny).
Przechowywanie i mrożenie
Babkę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku. Można ją także zamrozić (bez polewy) i dodać polewę po rozmrożeniu. W zamrażalniku może leżeć szczelnie owinięta do 3 miesięcy.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 kawałków babki, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 kawałek babki bez polewy
192 kcal, 23 g węglowodanów, 10 g tłuszczu, 3 g białka
Na 1 kawałek babki z polewą
248 kcal, 28 g węglowodanów, 13 g tłuszczu, 4 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Inne wypieki na Wielkanoc
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość ?
41 komentarzy
W smaku pyszna, ale wyszedł zakalec. Co zrobiłam źle? 🤔 Muffinki z Pani Bloga wychodzą zawsze cudnie, a ta babeczka opadła, ehhh
U mnie niestety zakalec i praktycznie nie wyrosła mimo stosowania się do wszelkich zaleceń :(
Babka jest przepyszna i nawet w moim prehistorycznym piekarniku nie wyszła sucha 😉 Choć zastanawiam się co smakowało mi bardziej. Babka czy polewa? 😁
Cześć. :) Zrobiłam tę babkę z polewą z białej czekolady na wielkanoc i bardzo nam zasmakowała. Mąż zachwycony! :) To taka babka idealna – miękka, maslana, wilgotna i bardzo pyszna. Super przepis. Dziękuję. :)
P. S Swoją drogą to dziękuję Ci za to, że tworzysz tego bloga, uwielbiam Twoje proste przepisy, które każdy laik bez problemu wykona, a które mają wyjątkowy smak. :) Dzięki, że tworzysz tą przestrzeń. :)
Pięknie dziękuję za takie miłe słowa :) Cieszę się bardzo, że przepisy się sprawdzają!
Cześć!
Podwoiłam składniki i upiekłam w klasycznej formie na babkę z kominem – 23 cm. Piekłam w 160 stopniach przez 50 minut. Wyszła idealna!
P.S.
Wyciągnęłam składniki z lodówki na 2h przed pieczeniem :)
Idealnie :) To prawda, temperatura składników jest bardzo ważna :)
Robiłam ją kilka razy i byłam taki pewniaczek, że dodałam chłodny jogurt – zakalec wyszedł jak ta lala. Niestety temperatura składników to klucz.
Oj zdarzyło mi się to też nie raz. Piękna obserwacja – temperatura składników jest niesamowicie ważna i często jest powodem, dla którego nie wychodzą nam nawet sprawdzone przepisy.
Próbowałam dwa razy i za każdym razem zakalec ;(
Babka przepyszna. Dodałam jedno jajko więcej bo miałam małe i piekłem 45 min w 180 tak jak babkę z naszego rodzinnego przepisu. Po 30 minutach wyłączyłam górną grzałkę bo za bardzo przyrumieniła się z góry. Urosła niewiele ale nie opadła po wyjęciu z piekarnika. Była pyszna, może tylko trochę za słodka – dzieciom nie przeszkadzało. Zniknęła po 15 minutach co jest najlepszą rekomendacją tego przepisu.
Beznadziejny przepis ! 4 razy próbowałam , nawet w różnych piekarnikach , różnych foremkach, wszystko zrobione zgodnie z przepisem, za każdym razem kompletna klapa !! Nie lubię !
Myślałam o tej babce od tygodnia, w końcu się za nią wzięłam i… niestety – zakalec. Nie wiem czemu, bo odmierzałam wsyztskie składniki co do grama, wcześniej przeczytałam wszystkie porady od innych pań, którym też coś nie wyszło, ale niestety – smak super, ale zakalec i wysokość babki pozostawiają wiele do życzenia :( wiedziałam, że coś jest nie tak juz jak nakładałam do foremki – ciasto było baaaardzo gęste, ledwo mogłam je ściągnąć z łyżki, ale rozprowadzić równomiernie po foremce już się nie dało :( Może masz jakiś pomysł dlaczego nie wyszło? Dodam tylko, że temperatura też była taka jaką podawałas a z góry babka pięknie się zarumieniła i nawet nie pękła … :(
Do tej babki robiłam 4 podejścia. Pierwsza wyszła piękna, niestety tylko zewnątrz, kiedy ja rano pokroiłam do śniadania ujrzałam piękny zakalec. Więc zabrałam się za pieczenie drugiej (Tak w pierwszy dzień świąt). Druga wyszła lepsza aczkolwiek miałam wrażenie że troszkę się nie dopiekla. Trzecia wyszła super w środku jednak troszkę się przypalila zewnątrz. Czwarta zrobiłam z idealnie wymierzonych proporcji w temperaturze pokojowej jednak upiekłam w 170’C 40 min i wyszła idealna. Przepis jest idealny wystarczy tylko dobrać odpowiednią temperaturę każdy piekarnik jest inny niestety. Jaka jest na drugi dzień niestety nie wiem żadna nie wytrwala do końca dnia ?
Chciałabym dać jakiś order za wytrwałość, bo przy 4 babkach na pewno się należy! Ogromnie dziękuję za tak szczegółowe informację, dzięki temu komentarzowi będę mogła poprawić treść przepisu i uczulić czytelników na te zmiany temperatury, o których piszesz. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc ??
To pierwsze ciasto, jakie mi się udało! Zawsze zakalec… jestem wyjątkowym beztalenciem wypiekowym. Ta babka wyszła pyszna, idealna. Robiłam wszystko według wskazówek, po 50 minutach wyłączyłam piekarnik i przy uchylonych drzwiczkach trzymałam babkę ok 7 minut. Bardzo polecam ten przepis i dziękuję :) mąż z podziwu nie wychodzi ;)
Cieszę się bardzo i niezmiernie dziękuję za takie trzymanie się przepisu i dokładność :) Babka wbrew pozorom nie jest łatwym przepisem do zrobienia na początek, więc ogromne gratulacje! :)
Robiłam dzisiaj babkę z tego przepisu ale niestety nie wyszła…jestem załamana bo miała być na święta…
Wszystkie proporcje zachowałam, ciasto wyszło aksamitne i gładkie, ale problem pojawił się podczas pieczenia – trzykrotnie musiałam go wydłużyć o 15 min, bo babka była cały czas biała. W końcu się upiekło ale natychmiast opadło, po ostygnięciu rozkroiłam i ukazał się piękny zakalec… :(
Przykro mi bardzo, że babka nie wyszła. Czy składniki były w temperaturze pokojowej? Także jogurt? Często czytelnicy piszą, że właśnie dodawali zimne składniki, a to często niestety pewna droga do zakalca. Drugim częstym powodem jest otwieranie piekarnika podczas pieczenia. Chciałabym jakoś pomóc dojść do tego, co sprawiło, że się nie udało.
Czy jeśli zamiast cytryny dodam pare kropel syropu różanego to nadal się uda? Mam ochotę na babkę różaną ale właśnie z syropem i nie wiem jak się za to złapać ?
Myślę, że tak, chociaż polecałabym też chociaż odrobinę soku z cytryny dla smaku i konsystencji :)
Właśnie upiekłam. Wyszła mi niższa niż ta u Ciebie, ale za sukces biorę, że bez zakalca :D
W piekarniku wydawało się, że będzie wyższa, potem opadała, mam nadzieję, że zakalec nie pojawi się podczas stygnięcia.
Z podanej ilości skłądników wyszła mi na trochę mniejszą keksówkę niź podajesz w przepisie.
Póki co pachnie super :)
Pozdrawiam! :)
Z uwagi na dużą ilość masła, babka ma to do siebie, że jest dość zbita i niska. Cieszę się jednak, że wyszła! Smacznego :)
Babka mi popekala z wierzchu co moze nuc przyczyna? :(
Mi też popękała, jeśli przyjrzysz się na zdjęciu, widać, że po środku polewa jest wlana trochę głębiej. Uważam, że taki urok większości babek, to pęknięcie można spokojnie zakryć polewą :)
Mam jajka w rozmiarze M. Czy dać w takim razie 3 sztuki? Pozdrawiam :)
Jeśli mają ok. 60 g to wystarczą 2 sztuki, jeśli ok. 50 to można dać 3 :)
Upiekłam babkę zgodnie z przepisem, nie otwierałam piekarnika, wszystko było ok, pięknie wyrosła, ale pod koniec pieczenia nagle zaczęła opadac, a po wyjęciu z piekarnika to już całkiem opadła… :( Poczekam aż ostygnie, mam nadzieję że po przekrojeniu nie będzie zakalca, bo pięknie pachnie!
Ona troszkę opada podczas pieczenia i generalnie, jak na babkę, nie wyrasta zbyt wysoka. Mam nadzieję, że wszystko wyszło pomyślnie ?
Z tego co widzę, za duża ona nie rośnie?bo moja właśnie w piekarniku i trochę się obawiałam, ze coś jest nie tak ?
Ona nie urośnie tak spektakularnie jak babki na pianie z białek, ciasto jest dość ciężkie, ale dlatego jest taka wilgotna i miękka :) Spokojnie, ważne, żeby trzymać się ściśle przepisu, czasu pieczenia, nie otwierać piekarnika w trakcie i nie kroić przed wystudzeniem. Piecze się też w dość niskiej temperaturze jak na ciasto, więc będzie rosła raczej powoli
Dzisiaj się zabieram za ten przepis. Obawiam się tylko, że jeżeli wyjdzie to nie dotrzyma do niedzieli….może kupię podwójnie składniki. Pozdrawiam.
Haha, całkowicie rozumiem obawy, u nas zniknęła niepokojąco szybko :D Pozdrawiam!
Chciałabym użyć klasycznej foremki na babkę. Jak ocenić proporcje składników ?
Myślę, że podwojony przepis były dobry na formę z kominem o średnicy 22-23 cm, z tego co wiem większość ciast na taką formę bazuje na 4 jajkach i ok. 400 g mąki, więc myślę, że powinno być ok. Trzeba tylko kontrolować czas pieczenia (obstawiam ponad godzinę).
Chciałabym użyć klasycznej foremki na babkę. Jak ocenić proporcje składników?
W zależności od wielkości blachy, do takiej dużej formy z kominem podwoiłabym proporcje.
A czy zamiast jogurtu naturalnego mogę dać kwaśna śmietanę?
Nie próbowałam w takiej wersji, myślę, że może się udać.
Hej, a jeżeli pominę cytrynę w przepisie też będzie ok? Pozdrawiam!
Myślę, że jak najbardziej można zrobić w innej wersji smakowej np. z pomarańczą albo samą wanilią :)