Najlepsze muffiny z borówkami, delikatne, wilgotne, mięciutkie i przepełnione owocami. Zwieńczone chrupiącą skórką i słodką kruszonką. Trudno poprzestać na jednym!
Najlepsze muffiny z borówkami
Jednogłośnie okrzyknięte hitem w naszym domu. I przez pałaszujących i przez piekących (tj. przeze mnie :D), bo przygotowanie jest tak proste, że trudno uwierzyć! Wyrastają piękne i pulchne, a dzięki maślance użytej w przepisie, lekko kwaskowate ciasto jest puszyste i rozpływa się w ustach. Sezon na borówki w pełni, a że muffiny z borówkami to amerykański klasyk, postanowiłam sięgnąć po amerykański przepis. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam te piękności u mojej ulubionej Laury Vitale, wiedziałam, że muszę przetestować ten przepis. I absolutnie się nie zawiodłam! Zerknijcie poniżej na listę wskazówek, aby muffiny wyszły perfekcyjne za każdym razem.
Dlaczego warto je dodać do swojego przepiśnika?
- To naprawdę prosty przepis, który nie wymaga wymyślnych składników ani sprzętu.
- Do jego wykonania można użyć przeróżnych sezonowych owoców, borówki to tylko propozycja. Wspaniale będą smakować z malinami, truskawkami, porzeczkami albo polskimi jagodami.
- Forma muffinów jest niezwykle poręczna – świetnie sprawdzą się na wynos, na piknik czy do lunchboxa.
Składniki na muffiny z borówkami
Mąka pszenna
Do tego przepisu sprawdzą się mąki pszenna w typach: 405, 500, 550, 650. *Z relacji czytelników, którzy testują przepisy w różnych konfiguracjach dowiedziałam się też, że sprawdzi się jasna mąka orkiszowa typ 630 lub 700.
Proszek do pieczenia
Jako, że przepis mieszamy tylko do połączenia składników, proszek do pieczenia jest jedynym rodzajem spulchniania, jakie stosujemy w cieście. Jeśli z jakiegoś powodu zabraknie proszku, można go wykonać samodzielnie, mieszając sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym, wg poniższej formuły:
Cukier
Jeśli chodzi o cukier, w tym przepisie można sobie pozwolić na wiele modyfikacji. Nada się zarówno biały, jak i trzcinowy, można także postawić na zamienniki np. ksylitol.
Cukier waniliowy
Domowy cukier waniliowy jest bardzo prosty do wykonania – wystarczy włożyć świeże laski wanilii do pojemnika/słoiczka ze zwykłym białym cukrem. Po kilku dniach cukier nabierze waniliowego aromatu. Można do tego celu użyć cukru
Jajka
Do przepisu użyłam jajek w rozmiarze L. Oznaczenie o rozmiarze jajek zawsze powinno znajdować się na wytłoczce w widocznym miejscu. Jeśli jednak używacie jajek wiejskich, bez wytłoczki, pieczątki i w różnych rozmiarach, wystarczy zważyć jajka i dopasować je do klasy wagowej:
S – poniżej 53 g
M – od 53 g do 63 g
L – od 63 g do 73 g
XL – powyżej 73 g
Olej
Do tego ciasta, podobnie jak autorka przepisu, postanowiłam użyć oleju, z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, muffiny z dodatkiem masła będą niższe i bardziej zbite (choć nadal pyszne!). Masło, poza 80% tłuszczu zawiera jeszcze białka mleka i wodę, co oznacza, że finalny wypiek będzie zawierał więcej wilgoci. Dlatego ciasta maślane wydają się takie ,,mokre”. Problem w tym, że wilgoć obciąża ciasto i ujmuje nieco z delikatnej, napowietrzonej konsystencji. W przepisie mamy już maślankę, która zadba o to, by ciasto było odpowiednio wilgotne. Nie ma potrzeby ,,dociążania” ciasta dodatkiem masła. Drugim powodem jest po prostu lenistwo. Z przygotowania odpada nam jeden krok – nie trzeba roztapiać i studzić masła, wystarczy wyjąć z szafki butelkę oleju i sprawa załatwiona. Oczywiście, jeśli chcecie, można jak najbardziej podmienić olej na masło, ale finalne muffiny mogą się nieco różnić konsystencją.
Maślanka
Jednym z głównych składników ciasta jest maślanka. Właśnie dzięki niej muffiny mają tak wspaniałą, wilgotną konsystencję. To zdecydowanie kluczowy komponent, którego nie wolno pominąć. Ale spokojnie, jeśli nie chcecie kupować całego kartonu, można przygotować własną maślankę ze składników, które zapewne macie w domu. Wystarczy zakwasić szklankę mleka łyżką octu lub soku z cytryny i odstawić na kilka minut. Kwas zacznie ścinać białka mleka i zagęści całość sprawiając, że taki zamiennik maślanki sprawdzi się idealnie w wypiekach :) PS. Działa także z mlekami roślinnymi, jeśli potrzebny bezmleczny zamiennik!
Świeże borówki
W oryginalnym przepisie użyte zostały borówki amerykańskie, ale z powodzeniem można podmienić je na dowolne owoce sezonowe. Mogą to być truskawki, maliny, jagody leśne, kawałeczki jabłek, śliwek czy moreli. Można także użyć owoców mrożonych.
Jakie akcesoria przydadzą się do pieczenia?
Muffiny z borówkami są naprawdę banalne w wykonaniu! Do ich przygotowania nie potrzeba żadnego wymyślnego sprzętu, wystarczy tylko:
- duża miska do wymieszania składników suchych
- duża miska do wymieszania składników mokrych
- drewniana łyżka lub szpatułka do mieszania
- mikser ręczny lub planetarny, ewentualnie metalowa trzepaczka do utarcia jajek z cukrem
- forma na babeczki, u mnie blacha z 12 miejscami na muffiny, każdy o średnicy 7 cm
Mieszaj TYLKO do połączenia składników!
Przy pieczeniu muffinów to niesamowicie ważne. Zbyt intensywnie mieszane ciasto staje się bardziej zbite i elastyczne. Dzieje się tak ponieważ pod wpływem mieszania i zagniatania wzmacniają się nici glutenowe. Gdy pieczemy delikatne babeczki czy muffiny, zależy nam na tym, aby te nici były jak najsłabsze, aby ciasto było miękkie i rozpływało się w ustach… Nie na tym, by było elastyczne jak to na pizzę czy bułki. Więc gdy tylko przystąpimy do ostatniego kroku, czyli połączenia składników suchych z mokrymi, warto wymieszać ciasto krótko i delikatnie.
Dodatki i dekorowanie
Do bazowego ciasta można dodać nie tylko wanilię, ale także cynamon czy skórkę otartą z cytryny (cytryna i borówka amerykańska to szalenie popularne połączenie). Jeśli chodzi o dekorowanie muffinów, kruszonka jest świetnym rozwiązaniem na muffiny zajadane do kawy. Niestety, jak to kruszonka – kruszy się, więc jeśli planujecie zabrać muffiny ze sobą do śniadaniówki, na grilla czy piknik, polecam zwieńczyć je odrobiną lukru lub delikatnie posypać cukrem pudrem.
przepis inspirowany: Laura in the kitchen
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku. Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość ?
Najlepsze muffiny z borówkami (7 składników)
Drukuj przepisSkładniki
► mąka pszenna [250 g / 2 szklanki o pojemności 250 ml, mąka nałożona ,,luźno” łyżką]
► proszek do pieczenia [8 g / 2 płaskie łyżeczki]
► cukier [200 g / 1 szklanka]
► jajka rozmiar L [2 sztuki]
► olej o neutralnym smaku [65 g / 1/3 szklanki]
► maślanka [180 g / 3/4 szklanki]
► świeże borówki amerykańskie [ok. 200 g / 1,5 szklanki]
Dodatkowo:
► sól [1/2 łyżeczki]
► cukier waniliowy [1 łyżka]
Na kruszonkę (opcjonalnie):
► masło [50 g / 1/4 kostki]
► cukier [50 g / 1/4 szklanki]
► mąka [100 g]
Przygotowanie
- Przed przystąpieniem do pieczenia, przeczytaj przepis od początku do końca :)
- W misce wymieszać 250 g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i (opcjonalnie) 1/2 łyżeczki soli. Do suchych składników dodać 200 g wymytych i osuszonych borówek i wymieszać delikatnie.
- W osobnej misce utrzeć 2 jajka z 200 g cukru i 1 łyżką cukru waniliowego, aż masa zbieleje i zwiększy objętość (ok. 3-4 minuty).
- Do masy jajecznej dolać 65 g oleju i 180 g maślanki. Wymieszać.
- Nagrzać piekarnik do 180 stopni (bez termoobiegu, grzanie góra-dół).
- Do mokrych składników dodać suche i delikatnie wymieszać, TYLKO do połączenia składników.
- Gotową masę rozlać do foremek na muffiny. Można ułatwić sobie pracę, nabierając ciasto łyżką do lodów. Foremki na muffiny można wyłożyć uprzednio papierowymi papilotkami lub po prostu natłuścić (ja smarowałam pędzelkiem kuchennym, zamoczonym w oleju).
- Jeśli decydujecie się na dodanie kruszonki, przed samym pieczeniem należy sprawnie wymieszać 100 g mąki, 50 g cukru i 50 g zimnego masła, rozcierając je w dłoniach. Posypać przygotowane wcześniej muffiny.
- Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 20 minut. Wystudzić przed podaniem.
Notatki
Przeliczniki, jakich używam: 1 szklanka = 250 ml 1 łyżka = 15 ml 1 łyżeczka = 5 ml 1 kostka masła = 200 g
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 12 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 muffina bez kruszonki
219 kcal, 35 g węglowodanów, 7 g tłuszczu, 4 g białka
Na 1 muffina z kruszonką
296 kcal, 46 g węglowodanów, 11 g tłuszczu, 5 g białka
*wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
55 komentarzy
Muffiny wyborne, robiłam je wielokrotnie, najlepsze jakie jadłam. Nawet po kilku dniach smakują wspaniale. Dziękuję za przepis 😁
Rewelacja ,a pomyslz łyżka do lodów mistrzostwo ,nareszcie czysta kuchnia
Bardzo dziękuję! Korzystam z tego przepisu regularnie od około dwóch lat. Babeczki robi się łatwo i szybko. Dodaję różnych owoców, czasem czekolady, czasem skórki z cytryny, zawsze wychodzą świetne. Choć zdarzylo mi się, że przesadziłam z owocami i muffiny nie wyrosly, ale i tak były pyszne :)
Super przepis!
Pozdrawiam!
Właśnie wyciągnęłam z piekarnika i zjadłam jedną do kawy. U mnie z borówką i truskawkami. Pyszne wyszły. Bardzo smaczne, puszyste i uzależniają.
Pozdrawiam serdecznie 🥰😘
Czy można użyć kefiru zamiast maślanki?
Czy jajka i maślanka powinny być w temp pokojowej? Mam zamiar dzisiaj się za nie zabrać :)
Czy można kefir lub jogurt ? Jeżeli tak to czy taka sama gramatura co maślanki?
Przepyszne po raz kolejny piekę cukier brązowy kefir . Połowa z borowkami a reszta z nutella.
Czym mogę zastąpić mąkę pszenną? Bez glutenu?
Mi nie wyrosły.
Muffinki przepyszne, mięciutkie, mokre. Nie miałam maślanki, dałam kefir. Dzięki za przepis!
Hmmm a gdyby tak zrobić duże ciasto nie muffin… nie mam blachy
Myślę, że można jak najbardziej :)
Babeczki są pyszne, lekkie puszyste, słodycz kruszonki przełamana kwaskowatością borówki. Od dziś to moje ulubione babeczki
wapaniałe ;)
Dziękuję za wykorzystanie przepisu :)
Rany, jaki to jest pyszny słodycz. Zachciało mi się nagle letniego powiewu, więc owoce mrożone i jogurt zamiast maślanki. Nie zdążyłam nawet wystudzić przed podaniem, a już połowy blaszki nie było. A do tego przepis jest szybki i prosty. Idealny <3
Właśnie je zrobiłam, wyszły przepyszne! To chyba najlepszy blog na jaki trafiłam. Wszytsko dobrze wyjaśnione. Dziękuję :))
Do tej pory kluski przecierane i placki ziemniaczane z użyciem blendera to był absolutny hit .Teraz jeszcze mufinki. Wyszły super. Dziekuje 😃
Dziękuję, że korzystasz z przepisów i cieszę się, że się sprawdzają! ❤🙏
Trafilam tu przypadkiem i zaluje ze tak pozno! :) robilam dzisiaj muffinki. Sa mieciutkie, wilgotne, puszyte, pychaa ! I ta kruszonka mmm ;D mysle ze inne owoce sezonowe tez sie swietnie sprawdza ;) zapisuje adres bloga i chetnie bede testowac inne przepisy. W planie duszony schab i duzo duzo innych. Dzieki za przepis, pozdrawiam serdecznie ;)
Niesamowicie mi miło, bardzo dziękuję! To fakt, z innymi sezonowymi owocami też powinny wyjść pyszne. Dziękuję za takie miłe słowa i mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele przepisów dla siebie :)
Dzień dobry,właśnie zajadam się Muffinkami … no niebo w gębie ?,wyszło 19 sztuk a wszystko robiłem według receptury.Pozdrawiam.
Dzień dobry, dziękuję za komentarz i cieszę się, że smakowały :) Być może foremka na muffiny była innego rozmiaru, stąd te różnice w ilości. Pozdrawiam ?
O mamuuuniu jakie pyszne :) zamiast maślanki dałam kefir bo tylko go miałam i wyszły przepyszne :)
Spróbowałam wiele Twoich przepisów i wszystkie genialne :)
Jak najbardziej – i maślanka i kefir się tutaj sprawdzą. Dziękuję bardzo za zaufanie! Pozdrawiam :)
Muffinki przepyszne:)
Robię je drugi raz! Wychodzą przepyszne :) Zamiast borówek używam posiekanej czekolady mlecznej ;) Uwielbiam Twój blog ^^
Bardzo się cieszę i dziękuję!
Jeśli chcę poeksperymentować z dodatkami (zrobić je np. z nutellą / dżemem), to lepszy będzie ten przepis, czy na „niezawodne muffiny”? :D
Oba polecam, ten ,,niezawodny” ma chrupiącą skórkę z wierzchu, także do nadziewania płynnymi dodatkami (nutella, dżem) będzie bardzo fajny :)
pierwszy przepis muffin jaki mi wyszedl, dziekuje za tajemna wiedze jak zrobic maslanke.
zostane tu na dluzej…
Cieszę się bardzo! Może tajemna wiedza to to nie jest :D A raczej trik uławiający życie :) Super, że chcesz ze mną zostać, mam nadzieję, że reszta przepisów też się sprawdzi!
Wyszły pyszne. Długo trzymały wilgoć. Proporcje bez zmian. Użyłam mąki bg chlebowej, zamiast maślanki jogurt naturalny a do kruszonki dodałam mąkę gryczaną
Dzięki
Wspaniale czytać, że wychodzą także w wersji bg! Dziękuję za ten komentarz!
Właśnie przerobiłam przepis na bezglutenowy w piekarniku wyglądają pięknie.
Pochwal się
Pochwal się przepisem
Czad! Dziękuję za takie eksperymenty, to dla mnie super wiadomość :)
Super dobre ! Zachowuje przepis na zawsze:-)
Cała przyjemność po mojej stronie, że może trafić do Twojego przepiśnika! :D
Czy jagody wcześniej rozmrozić? Czy wypełniać cała foremkę masą?
Czy mrożone borówki mogą być?
Mogą :) Ale być może trzeba będzie wydłużyć chwilę czas pieczenia, żeby pozbyć się dodatkowej wilgoci :)
Proste, szybkie i pyszne – idealne ?
Dzięki za wykorzystanie przepisu! Smacznego :)
Bardzo dobre ?
Bardzo się cieszę i dziękuję :)
Wyszły przepyszne, super przepis!☺
Ile sztuk wychodzi z jednej porcji?
„12 sztuk (blacha o średnicy 7 cm na babeczkę)” :)
Pyszota. Zamiast maślanki dodałam kefir-to co było w sklepie ;) i borowki mrożone. Mufiny wyszły puszyste i wilgotne.
Wyszły przepyszne! :)
Super! Dziękuję :)